Nie można odmówić Microsoftowi ambicji. Dwa lata temu firma ogłosiła, że zamierza uczynić Dynamics 365 Business Central najlepszym na świecie systemem ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oczywiście jednym z podstawowych warunków, by to osiągnąć, jest szeroka dostępność systemu na całym globie. Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Przy okazji pierwszej fali aktualizacji w tym roku (Release Wave 1), liczba lokalnych wersji Business Central wzrosła o kolejne 40 – do imponujących 131! To wzrost o 44% względem ubiegłego roku. Czyni to system Microsoftu najszerzej dostępnym na świecie rozwiązaniem ERP.

System ERP a działalność międzynarodowa

W dzisiejszym świecie cyfryzacji biznesu nawet małe firmy są w stanie dostarczać swoje produkty i usługi globalnie. Uzależnione jest to oczywiście od możliwości stosowanych systemów informatycznych. Właśnie dlatego tak ważne jest, by podczas wyboru rozwiązania ERP, sprawdzić czy potencjalni dostawcy pozwalają na międzynarodową działalność. A jeśli tak, to ile oferują wersji lokalnych i czy odpowiada to Twojej obecnej oraz planowanej aktywności. Różne kraje różnią się od siebie w kwestii przepisów podatkowych czy sprawozdawczości. Dochodzą też do tego różnice kulturowe.

Zdecydowanie należy unikać pułapki wchodzenia w partnerstwo z lokalnym dostawcą ERP, działającym tylko w Twoim kraju. Już przy pierwszych krokach do wejścia na zagraniczny rynek możesz odczuć problemy z tego powodu. Niestety, wiele firm przekonało się o tym w bolesny sposób. Nie popełnij ich błędu!

Imponująca liczba lokalnych wersji Business Central

Wraz z Release Wave 1 2023, Business Central doczekał się aż 131 wersji lokalnych. Oczywiście liczba ta uwzględnia wszystkie duże kraje, ale nie brakuje też lokalizacji mniejszych, jak Nepal, Bahamy, Bermudy czy wyspa Guernsey. Wspólnie te 131 wersji systemu pokrywa ponad 80% światowego produktu krajowego brutto. A druga tegoroczna fala aktualizacji doda do tego kolejne kraje. Dla porównania: poprzednik Business Central, Dynamics NAV, posiadał 46 wersji.

To czyni Business Central jeszcze lepszym wyborem dla firm szukających swojego pierwszego systemu ERP bądź planujących zmianę. Być może wydaje Ci się, że prowadzisz biznes, którego to nie dotyczy. Ale czy wiesz, jak rozwinie się Twoja firma w ciągu najbliższych 10 lat? Czy jesteś w stanie przewidzieć wszystkie możliwości, które na Ciebie czekają?

Podsumowując: wybierając system ERP nie warto się ograniczać.