Wiele organizacji wciąż korzysta z przestarzałych programów ERP. Część z nich to starsze, wymagające aktualizacji wersje nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań. Pozornie istnieją oczywiście tysiące powodów, dla których przejście do nowszej wersji systemu w danym momencie może być dla firm utrudnione. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jakie są konsekwencje dalszego używania przestarzałych narzędzi? To jak prowadzenie samochodu sprzed kilku epok na zatłoczonej autostradzie. Konkurencja wyprzedza Cię z dużą prędkością. Jak długo jeszcze Twoja firma może sobie na to pozwolić?
Dalsza praca z przestarzałym systemem ERP niesie ze sobą sporo zagrożeń. Poniżej przedstawiamy pięć z nich.
Brak dostępu do innowacji
Dostawcy systemów ERP przeznaczają budżety na rozwój nowoczesnych, opartych o chmurę, narzędzi. Pozostawanie przy starych rozwiązaniach oznacza rezygnację z nowinek technologicznych, takich jak np. bazujący na Chacie GPT Dynamics 365 Copilot. A to z pewnością negatywnie wpłynie na Twoją konkurencyjność.
Wyższy całkowity koszt posiadania
Korzystanie z systemu on-premise z czasem wpłynie na wzrost całkowitego kosztu posiadania. Po pierwsze ze względu na konieczność stałego inwestowania we własną infrastrukturę informatyczną. Po drugie ze względu na koszty utrzymania i rozwoju oprogramowania, które z dużym prawdopodobieństwem będą coraz większe.
Mniejsze bezpieczeństwo
Hakerzy z każdym dniem rozwijają swoje możliwości. Przestarzałe systemy, które mają ograniczone wsparcie – lub wręcz nie mają go wcale – są dla nich łakomym kąskiem. Tym samym korzystanie z takich systemów naraża Cię na cyberataki.
Dostęp do wiedzy
Partnerzy wdrożeniowi dużo uwagi poświęcają szkoleniu pracowników. Niestety, przekazywana wiedza dotyczy przede wszystkim nowszych systemów. Jednocześnie starsi konsultanci, którzy znają wcześniejsze wersje, powoli zaczynają myśleć o emeryturze. Niebawem może się więc okazać, że brakuje specjalistów w zakresie posiadanych przez Ciebie rozwiązań.
Niezadowolenie pracowników i klientów
Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z wygodnych interfejsów, jakie znamy chociażby ze smartfonów. W efekcie mało kto chce pracować na przestarzałych systemach. To samo tyczy się zresztą procesów biznesowych. Brak nowoczesnych narzędzi skutkuje więc niezadowoleniem ze strony zarówno pracowników, jak i klientów.
Oprogramowanie ERP stanowi centrum Twojego systemu informatycznego. Jakość samego narzędzia, procesów biznesowych i przetwarzanych danych wpływa bezpośrednio na wyniki firmy. Za unowocześnieniem systemu przemawiają bardzo mocne argumenty. Pamiętaj przy tym, że aktualizacja zajmie przynajmniej 6 do 12 miesięcy.
Powtórzmy zatem pytanie: jak długo jeszcze możesz z nią zwlekać?