Kwiecień 2025 to kolejny miesiąc intensywnego rozwoju w świecie aplikacji biznesowych Microsoft. Zespoły inżynieryjne giganta z Redmond nie zwalniają tempa, dostarczając użytkownikom liczne usprawnienia, nowe funkcje oraz informacje o zapowiedziach zmian, które jeszcze bardziej mają wspomóc codzienną pracę użytkowników w organizacjach każdej wielkości. Sporo działo się w zakresie Copilota, nie zabrakło również zmian w Microsoft Teams czy Power BI. Dodatkowo, kilka nowości pojawiło się w zakresie usługi SharePoint Online. Jak co miesiąc, w naszym podsumowaniu znajdziecie informacje na temat wybranych nowinek ogłoszonych przez Microsoft oraz łącza do źródeł zawierających komplet informacji. Wszystkie zmiany i usprawnienia są częścią szerszej wizji Microsoft, który dąży do stworzenia jeszcze bardziej zintegrowanego i inteligentnego ekosystemu aplikacji biznesowych.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | April 2025 | Microsoft Community Hub

Usprawnienia w Microsoft Teams

Rozwijając swoje aplikacje Microsoft nie zapomina o użytkownikach korzystających z nich za pośrednictwem sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. Z myślą o nich wprowadził możliwość ustawienia niestandardowej lokalizacji dla pobieranych plików. Dzięki temu, pobierając plik z poziomu Teams może on od razu trafić do pożądanego miejsca, bez konieczności późniejszego ręcznego przenoszenia dokumentu między folderami. Drobne, ale cieszy.

microsoft 365 nowości
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | April 2025 | Microsoft Community Hub

Kolejna nowość jest nieco podobnej natury - na pierwszy rzut oka raczej nikt nie zwróci na to uwagi. To większa przestrzeń dla przekazywanych plików. O co chodzi? Chcąc udostępnić/ dodać do czatu 1:1 lub grupowego plik wystarczy go przekazać poprzez popularnego „drag&dropa”. Przeciągając plik trzeba go upuścić w oknie tworzenia wiadomości. Wkrótce ulegnie to zmianie – w momencie przeciągania obszar upuszczenia pliku będzie obejmował praktycznie całe okno czatu.

przestrzeń dla plików teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | April 2025 | Microsoft Community Hub

Następną zmianą zdecydowanie na plus są ulepszone łącza do elementów list, formularzy jak i samych list stworzonych w Microsoft Lists. Będą one zawierać teraz zdecydowanie więcej informacji. Podobnie jak udostępniamy plik Word czy Excel, tak i w przypadku list z Lists dostępna będzie, np. ścieżka umożliwiająca identyfikację lokalizację danej listy.

microsoft lists udostępnianie
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | April 2025 | Microsoft Community Hub

Następna nowość dotyczy spotkań. Obecnie, niezależnie od tego czy spotkanie trwa, czy może już się zakończyło – czat spotkania jest cały czas dostępny. Uczestnik ubiegłotygodniowego spotkania może swobodnie kontynuować czat zainicjowany w jego trakcie. To ulega zmianie – w centrum administracyjnym Microsoft Teams administrator będzie mógł ustawić dostępność czatu tylko w trakcie spotkania. Opcji jest oczywiście więcej, natomiast główna różnica polega właśnie na tym, że czat po zakończeniu spotkania może być ustawiony jako niedostępny.

Kolejna nowość dotyczy możliwości zmiany nazwy wyświetlanej podczas spotkania. Domyślnie, w przypadku spotkania wewnątrzfirmowego uczestnicy wyświetlają się z imienia i nazwiska. Wkrótce będzie jednak to można zmienić – wówczas „Jan Kowalski” może przybrać postać „Janek89”. Zmiana ta będzie obowiązywać tylko do czasu zakończenia spotkania.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | April 2025 | Microsoft Community Hub

20 plików, 1 500 000 słów lub 3 000 stron – co nowego w Microsoft 365 Copilot?

Microsoft nie zwalnia tempa w zakresie rozwoju swojego asystenta AI – Copilota – jak i technologii sztucznej inteligencji w jej szerszym ujęciu. Chodzi mi o Azure AI czy Copilot Studio, w ramach którego użytkownik może tworzyć własnych agentów AI. Skupiając się jednak na Microsoft 365 Copilot - pierwsza nowość, która ma pojawić się w maju, dotyczy dodatkowych możliwości w ramach Copilot Pages. Prowadząc czat z Copilotem możemy edytować jego odpowiedzi poprzez opcję „Edit in Pages”. Powoduje to wysunięcie się obszaru roboczego (de facto jest to strona w Microsoft Loop), gdzie możemy nanosić poprawki. Zmiana polega na tym, że zawartość page’a będziemy mogli otworzyć w Microsoft Word i tam edytować go w pożądany sposób.

copilot pages
Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | April 2025 | Microsoft Community Hub

Pozostając przy Microsoft Word – mocna zapowiedź. Funkcja wygląda naprawdę obiecująco, zakładam jednak, że na jej polską wersję językową przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Mowa o generowaniu głosowych podsumowań przez Copilota w Word. Korzystanie z funkcji ma być tak proste, jak obecnie tworzenie podsumowań. Mając otwarty plik tekstowy wystarczy wybrać symbol Copilota i opcję podsumowania głosowego. Co ciekawe, będziemy mogli wskazać, jak długie ma ono być oraz w jakim stylu. Jak wspomnieliśmy, funkcja wygląda bardzo dobrze, w maju ma się pojawić w angielskiej wersji językowej. Trzymajmy kciuki za rychłą obsługę języka polskiego!

Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | April 2025 | Microsoft Community Hub

Co ciekawe, funkcja ta będzie nie tylko dostępna z poziomu wspomnianego edytora tekstu – będzie można z niej skorzystać również bezpośrednio z poziomu OneDrive’a, Outlooka, a nawet wersji mobilnej Microsoft Teams.

Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | April 2025 | Microsoft Community Hub

Kolejna nowość, która wg dokumentacji powinna już być dostępna dla użytkowników – jej rollout był w kwietniu – dotyczy szybkiego przekazywania danych i zdjęć i praca z nimi w ramach czatu z Copilotem. Tworząc prompt w czacie z Copilotem możemy do niego dodać zdjęcia. Wszystko ok, ale co w sytuacji, gdy korzystamy z laptopa, a zdjęcie z danymi mamy na telefonie? Oczywiście, można wcześniej przekazać pliki do OneDrive i potem je dodać do prompta, ale jest to czasochłonne. Nowość polega na tym, że chcąc dodać, np. grafikę z danymi do prompta, którą mamy na telefonie, wystarczy, że klikniemy w opcję „Przekaż z telefonu”, co spowoduje wyświetlenie kodu QR. Po zeskanowaniu będziemy mogli zrobić nowe zdjęcie lub wybrać istniejące z galerii telefonu. Dzięki temu, od razu dodamy je do prompta, jak również będziemy mogli skorzystać z funkcji OCR umożliwiającej wyciągnięcie tekstu z obrazka.

Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | April 2025 | Microsoft Community Hub

Ponownie wracamy do Worda, gdzie Copilot jest w stanie wygenerować treść na podstawie folderu zawierającego do 20 plików. Mówimy tutaj o łącznej liczbie 1,5 mln słów, co przekłada się na około 3 000 stron. Prawda, że robi wrażenie? Warto jednak zaznaczyć, że na razie wymienione liczby dotyczą edytora tekstu w wersji online – nowe limity mają trafić do wersji desktopowej – zarówno Windows, jak i Mac – w nadchodzących miesiącach.

Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | April 2025 | Microsoft Community Hub

Co ciekawe, w przypadku Worda w wersji mobilnej pojawiła się możliwość dyktowania poleceń. Dzięki temu, bez konieczności pisania, jesteśmy w stanie głosowo wydać polecenie Copilotowi, aby przygotował nowy dokument czy też zebrał pomysły na dany temat.

Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | April 2025 | Microsoft Community Hub

Warto wspomnieć również o agentach SharePoint. Co do zasady – tworzy się ich w danej witrynie na podstawie zawartości danej biblioteki, a następnie można ich udostępnić mailowo lub za pośrednictwem Teams. Wkrótce jednak możliwy będzie czat z agentem SharePoint z poziomu okna czatu z Copilotem, bez konieczności wchodzenia do konkretnej witryny SharePoint.

Źródło: What's New In Microsoft 365 Copilot | April 2025 | Microsoft Community Hub

Co ciekawego w Power BI?

Power BI również jest jednym z kluczowych rozwiązań w portfolio Microsoft. Stąd też regularnie, co miesiąc otrzymuje szereg usprawnień, poprawek oraz zapowiedzi pod kątem jego przyszłych możliwości. Czasem jest ich więcej, czasami mniej. W kwietniowym podsumowaniu opublikowanym na oficjalnym blogu Microsoft w oczy rzuca się informacja o tym, że funkcja automatycznego tworzenia layoutu na urządzenia mobilne jest już ogólnodostępna (GA). Dzięki niej Power BI tworzy układ przeznaczony na urządzenia mobilne, które można edytować. Brane są po uwagę m.in. typ, rozmiar czy kolejność elementów zawartych na danej wizualizacji. Na pewno warto przetestować.

Źródło: Power BI April 2025 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Ponadto, warto również zwrócić uwagę na wizualizacje tworzone przez firmy trzecie, a dostępne za pośrednictwem platformy Microsoft AppSource. Co ciekawe – niejednokrotnie można je pobrać za darmo i przetestować.

Źródło: Power BI April 2025 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!