Nowe funkcje interfejsu użytkownika, lepsza wydajność, nowe narzędzia dla deweloperów – to tylko część usprawnień, które już w październiku 2019 Microsoft wprowadzi do Dynamics 365 Business Central. W ramach tzw. October Realease popularny system ERP ma zostać wzbogacony o nowe liczne funkcje, które jeszcze bardziej usprawnią pracę z systemem. W dzisiejszym wpisie skupimy się na kluczowych zmianach, które czekają jego użytkowników.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakich usprawnień mogą spodziewać się użytkownicy Business Central?
- jakie profity dostaną użytkownicy Dynamics NAV lub Dynamics SL przechodząc do nowego systemu?
- jakie zmiany czekają programistów rozwijających Business Central?
Usprawnienia dla użytkowników Dynamics 365 Business Central
Lista usprawnień w nowej wersji jest na prawdę imponująca. Poniżej znajdują się tylko niektóre z nich:
- Poprawienie wydajności – optymalizacja szybkości ładowania strony głównej oraz wzrost wydajności w kluczowych obszarach działania aplikacji. Dzięki temu korzystanie z aplikacji będzie jeszcze sprawniejsze.
- Możliwość tworzenia niestandardowych skrótów klawiaturowych – skróty klawiaturowe pomagają mocno zaoszczędzić czas i zwiększają wydajność pracy. W ramach najnowszej aktualizacji programiści będą mogli dodawać niestandardowe skróty klawiaturowe na podstawie żądań użytkowników.
- Ułatwiony dostęp do aplikacji – dzięki możliwości korzystania z Dynamics 365 Business Central za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnych na Androida / iOS, dostęp do ERP będzie jeszcze łatwiejszy. W ramach aktualizacji Microsoft całkowicie rezygnuje z desktopowej wersji aplikacji (tzw. Windows client) na rzecz aplikacji webowej (tzw. web client).
- Możliwość wykonywania czynności w wielu oknach – użytkownik będzie mógł otworzyć kolejną stronę z aplikacją w innej zakładce lub oknie, co pozwoli na wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Będzie można dzięki temu łatwo pracować na wielu firmach, mając otwartych wiele okien. Nowy kolorowy wskaźnik systemowy firmy pomoże ustalić, które okno reprezentuje daną firmę.
- Jeszcze lepsza integracja z programem Excel – wygodne eksportowanie danych z programu Excel do Business Central i z Business Central do Excel było już dotychczas elementem codziennej pracy użytkowników systemu ERP. W ramach najnowszej aktualizacji również w tym obszarze zostanie wprowadzonych klika usprawnień, takich jak rozszerzenie liczby pól możliwych do edycji i zapisu z poziomu Excel. Dostępna będzie także możliwość eksportu danych wraz z filtrami.
- Optymalizacja pod kątem doświadczeń użytkowników – pracownicy biurowi często wykonują swoje zadania w różnych aplikacjach. Podczas przechodzenia z jednej aplikacji do drugiej, różnice w nawigacji i działaniu wpływają na utratę wydajności. Dzięki jeszcze bardziej zbliżonej nawigacji oraz obsługi Dynamics 365 do Office 365 najnowsza aktualizacja sprawi, że obsługa Business Central przez użytkowników wcześniej korzystających z pakietu Office będzie jeszcze sprawniejsza.
- Opcja dodawania notatek i łącz do dokumentów i kartotek – użytkownicy będą mogli teraz dodawać notatki wewnętrzne do dokumentów i kartotek, które są przechwytywane i przetwarzane w Business Central online. Notatki są wyświetlane obok danych karty, z możliwością dodawania, edytowania i usuwania notatek. Można także wstawiać hiperłącza do treści online na stronach kart i tworzyć nawet bardzo zaawansowane scenariusze.
- Możliwość szybkiej korekty lub anulowania wystawionych not odsetkowych i wezwań do zapłaty – zostanie wprowadzona opcja szybkiej korekty błędów w okresie rozliczeniowym lub anulowania not odsetkowych.
- Ulepszone filtrowanie – możliwość tworzenia zaawansowanych filtrów, dodania jeszcze większej liczby filtrowanych pól, zapamiętywania zastosowanych filtrów i wybierania z listy wcześniej skonfigurowanych.
Migracja z Dynamics NAV lub Dynamics SL do Business Central
W październikowej aktualizacji firma Microsoft udostępnia także szereg usprawnień, które pomogą klientom w procesie migracji za pośrednictwem narzędzi do replikacji danych w Azure. Ponadto firmy korzystające obecnie z Dynamics NAV będą mogły skorzystać ze specjalnego rabatu oferowanego przez Microsoft klientom przechodzącym do Business Central przed czerwcem 2021 r. Ponadto najnowsza wersja ERP od Microsoft dostępna jest w modelu CSP, dzięki czemu w ramach comiesięcznej opłaty subskrypcyjnej oprócz samego dostępu do zawsze najbardziej aktualnej wersji aplikacji. W cenie klient otrzymuje również jej hosting na bezpiecznym chmurowym serwerze Microsoft Azure.
Nowe narzędzia dla deweloperów
Najnowsza aktualizacja wprowadza również usprawnione narzędzia dla developerów. Microsoft zamierza zrezygnować ze środowiska znanego jako C/SIDE. W przyszłości zamierza przejść do języka AL, który bazuje na kodzie Visual Studio z Azur DevOps. Powodem wprowadzenia zmian jest zwiększenie spójności w przyszłości.
Wysoka jakość usług jako priorytet
Mocne koncentracja na wydajności, niezawodności, obsłudze i bezpieczeństwie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości dostarczanych usług. Dzięki temu Microsoft zamierza dalej umacniać swoją pozycję na rynku dostawców oprogramowania klasy ERP oraz wspomagać cyfrową transformację przedsiębiorstw. Jak zapewnia Microsoft – „będziemy nadal ulepszać aplikacje, koncentrując się na wydajności w najczęściej używanych obszarach”.