i średnich firmach. Dziś, stanowi skuteczne narzędzie do planowania zasobów przedsiębiorstwa, które pomaga w automatyzowaniu i łączeniu zarządzania sprzedażą, zakupami, operacjami, księgowością i zapasami. Jak kształtowała się historia najpopularniejszego systemu klasy ERP?
Pierwsze wersje oprogramowania Navision
W 1993 roku w Danii powstała firma pod nazwą PC&C A/S (Personal Computing and Communication). Założyli ją Jesper Balser, Peter Bang oraz Torben Wind. Już po roku działalności rozpoczęli sprzedaż pierwszego programu księgowego PCPlus, który, na ówczesne standardy, posiadał przyjazny dla użytkownika interfejs z podstawową funkcjonalnością dla księgowego. Z kolei, w 1987 roku została wypuszczona pierwsza wersja systemu Navision w technologii klient/serwer. Oprogramowanie pozwalało na równoczesny dostęp do systemu wielu użytkownikom. Do 1990 roku system był sprzedawany przede wszystkim w Danii, Islandii i w Niemczech. Na ekspansję na rynki międzynarodowe zdecydowano się przy trzeciej wersji Navision.
Pierwsza wersja dla systemu ERP Microsoft i współpraca z firmą Damgaard A/S
W 1995 roku wypuszczono pierwszą wersję pod system operacyjny Microsoft Windows 95. Następnie, w 2000 roku firma Navision Software A/S została połączona z firmą Damgaard A/S. Nowa nazwa brzmiała NavisionDamgard A/S, zaś w latach późniejszych skrócono ją do Navision A/S.
Sprawdź także Czym różni się Dynamics 365 Business Central od Dynamics NAV?
Przejęcie firmy Navision przez Microsoft
Wreszcie, w 2002 roku, a dokładniej 11 lipca, firma Microsoft kupiła przedsiębiorstwo Navision A/S, tym samym stając się właścicielem systemów: Navision, Axapta, Concorde XAL oraz C5. Dodatkowo, kilka miesięcy wcześniej, Microsoft nabył także firmę Great Plains, zajmującą się produkcją systemów ERP. W ten sposób powstał zupełnie nowy dział Microsoft`u, czyli Microsoft Business Solutions, w którego skład wchodził również system Microsoft CRM i Solomon. Z biegiem lat, wszystkie te systemy został ujednolicone pod względem interfejsu dostosowanego do roli użytkownika, integracji z bazą danych Microsoft SQL, współpracy z platformą Microsoft SharePoint oraz symbiozy z aplikacjami Microsoft Office. W końcu, w 2005 roku, nazwa produktów została zmieniona na Microsoft Dynamics.