Żyjemy w czasach, w których coraz trudniej utrzymać się na rynku. Ostatnie dwa lata były dla wszystkich ciężkie. Pandemia zmieniła świat, a tocząca się obecnie wojna na Ukrainie wywołała wiele negatywnych skutków. Czy zatem w tym dziwnym okresie warto wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak pandemia i wojna na Ukrainie wpłynęły na proces cyfryzacji w przedsiębiorstwach,
  • czy nadal warto inwestować w ERP-a,
  • czy system Dynamics 365 Business Central jest w stanie wesprzeć firmę w trudnych momentach.

Pamiętasz 4 marca 2020 roku? To właśnie wtedy zarejestrowano w Polsce pierwszy przypadek osoby zakażonej wirusem SARS-CoV-2. Od tego momentu tajemnicza choroba stała się tematem numer jeden we wszystkich mediach. Zmieniła nasze życie społeczne, gospodarcze i polityczne. Pierwszy lockdown spowodował brak chęci działań, rozwoju i inwestowania w biznes. Ludzie bali się podejmować nowe inwestycje. Długo to nie potrwało, bo już jesienią w tym samym roku zaczęły ponownie pojawiać się zapytania o rozwiązania informatyczne dla firm. Spora część przedsiębiorstw dostrzegła sens cyfryzacji. Klienci chętnie sięgali po rozwiązania oferowane w pakiecie Microsoft 365. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zestaw narzędzi i usług służących m.in. do współpracy zespołowej, czyli Microsoft Teams. Jednak inwestycje w większe rozwiązania nie były chętnie podejmowane. Właścicielom firm ciężko było sobie wyobrazić, w jaki sposób może być zdalnie przeprowadzony projekt wdrożenia systemu ERP. Kolejny rok 2021 okazał się pełen nowych przedsięwzięć. Przechodząc przez okres pracy zdalnej, przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać, jak ważną rolę w organizacjach pełni dobry system informatyczny. To był idealny moment na dokonanie zmian w swoim przedsiębiorstwie. Prezesi, chcąc usprawnić procesy zachodzące w firmie, chętnie podejmowali decyzje o wdrożeniu systemu ERP. Właściciele firm uświadomili sobie, jak duży wpływ na działalność organizacji mogą mieć czynniki zewnętrzne. Wiedzieli, że muszą być gotowi na zmiany, do których powinni się szybko i sprawnie adoptować.

Rok 2022 i wojna na Ukrainie

I przyszedł kolejny rok… Wydawać mogłoby się, że już wszystko się unormowało. Jednak po ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej, rozpoczęła się wojna. Nałożone sankcje na federację rosyjską spowodowały pośrednio wzrost cen energii, paliw oraz ograniczenia w dostępności towarów. Wymienione czynniki, dodatkowo spotęgowane wzrostem inflacji w Polsce, istotnie obniżyły rentowność wielu organizacji. Stąd utrzymanie jej wymaga od managementu podejmowania decyzji biznesowych, opartych o aktualne dane. Dostęp do najbardziej bieżących informacji dostarcza system ERP.

Dynamics 365 Business Central – system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem

Pomimo tych wszystkich problemów przedsiębiorcy nie rezygnują z inwestycji w projekty wdrożeniowe. Nadal ważne pozostaje uzyskanie przewagi nad konkurencją, zwiększenie udziału w rynku oraz powiększenie wyniku finansowego. W procesie tym oczywiście znaczące jest wybranie odpowiedniego systemu informatycznego. Odpowiedzią na wiele wyzwań w niepewnych czasach stał się Dynamics 365 Business Central. Ten kompletny system ERP pozwala na integrację wszystkich obszarów działalności Twojego przedsiębiorstwa. Komfort zarządzania jest zupełnie inny, wszystkie najważniejsze informacje są zebrane w jednym ekosystemie. Dzięki czemu będziesz wiedzieć dokładnie, która gałąź Twojego biznesu w danym momencie się nie rozwija, a to pozwoli Ci na wprowadzenie odpowiednich zmian. Najważniejsze jest jednak to, że nie dopuścisz do przepalania firmowego budżetu w czasach, kiedy każda złotówka się liczy.

Dodatkowo Business Central możesz uzupełnić o narzędzie Microsoft Power BI, które zapewni dostęp do gotowych raportów. Funkcjonalność pozwoli Ci na śledzenie zachodzących zmian w czasie rzeczywistym. Warto pokusić się też o poszerzenie systemu o rozwiązanie Power Apps. Usługa zapewnia stworzenie niestandardowych aplikacji biznesowych wyposażonych w funkcje, które będą odpowiedzią na problemy, z jakimi boryka się Twoje przedsiębiorstwo.

Wspomniany system ERP można wdrożyć w tradycyjnym modelu – na serwerze lokalnym, znajdującym się w siedzibie klienta, lub na platformie chmurowej. Zapewnia dostęp do wszystkich funkcji zarówno na platformach iOS, Android czy Windows. Możesz pracować z komputera stacjonarnego, laptopa bądź telefonu z dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy mieć dostęp do Internetu. System sprawdzi się w każdej branży, dopasowując się do nowych potrzeb firmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Dynamics 365 Business Central? Zapraszamy na bezpłatną prezentację systemu.