Krótka odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi: tak. Co więcej, nie wymaga to zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania i jest tanie. Ale jak to możliwe, skoro stworzenie tradycyjnej aplikacji przez softwarehouse może trwać wiele miesięcy, a jej koszt być liczony w setkach tysięcy złotych? Odpowiedzią jest tajemniczy „low-code” oraz narzędzia z rodziny Microsoft Power Platform. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Low code, czyli jak programować bez znajomości programowania

Microsoft oferuje narzędzia oparte o technologię low code. Umożliwia ona tworzenie aplikacji przy minimalnym wykorzystaniu kodu. Aplikacje tworzy się przy wykorzystaniu graficznych interfejsów użytkownika i modeli konfiguracji, które pozwalają nawet osobom niebędącym programistami na łatwe tworzenie aplikacji metodą „przeciągnij i upuść”, czyli poprzez przeciąganie i upuszczanie komponentów. Platformy low code oferują zbiory gotowych bloków, które można łączyć, konfigurować i rozwijać, aby zbudować kompleksowe systemy informatyczne. Tym samym praktycznie każdy jest w stanie stworzyć prostą, w pełni funkcjonalną aplikację biznesową. Mając więcej doświadczenia i nieco większą wiedzę programistyczną, można na bazie technologii low code tworzyć naprawdę zaawansowane rozwiązania.

Szybkie tworzenie aplikacji dzięki Microsoft Power Apps

Dysponując licencjami Microsoft 365, mamy dostęp do wybranych rozwiązań z rodziny Power Platform, w tym do Power Apps, które służy właśnie do tworzenia aplikacji biznesowych. Rozwiązanie działa w przeglądarce internetowej, nie ma więc konieczności pobierania i instalowania dodatkowych programów. Aplikację możemy stworzyć zupełnie od zera lub korzystając z danych w usłudze Dataverse. Istnieje możliwość stworzenia aplikacji na tablet lub telefon. Interfejs rozwiązania jest bardzo prosty i przyjazny dla użytkowników – niektórym może kojarzyć się z Power Pointem. Tworząc aplikację możemy korzystać z gotowych komponentów, takich jak przyciski, pola tekstowe czy formularze.

Zwiększaj wydajność pracy dzięki rozszerzeniom

Aplikacje potrzebują danych, konieczne jest więc podanie ich źródła. Mogą one pochodzić z Dataverse, rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję lub tak zwanych łączników. Łączniki pozwalają połączyć naszą aplikację ze źródłem danych w ekosystemie Microsoft (np. lista SharePoint) lub ze źródłami zewnętrznymi. Część rozwiązań dostępna jest dla wszystkich użytkowników, inne występują jako tak zwane opcje Premium.

Jak wygląda proces tworzenia aplikacji w Power Apps krok po kroku? Czy rzeczywiście jest to tak szybkie i proste? Zobacz nasz webinar „Jak stworzyć aplikację do rejestrowania braków produkcyjnych w 45 minut”, gdzie pokazaliśmy budowę aplikacji na żywo. Webinar realizowaliśmy w ramach cyklu NAV EDUCATION. Nagranie możesz zobaczyć po zapisaniu się do cyklu TUTAJ.