Ubiegły miesiąc przyniósł ciekawe aktualizacje w ekosystemie usług chmurowych Microsoft, które znacząco podnoszą produktywność użytkowników. Do Teams Microsoft wprowadził usprawnienia w zakresie wyszukiwania plików po słowach kluczowych oraz szybkie przechodzenie do nich w ramach czatu. Microsoft 365 Copilot wzbogacił się o jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji – możliwość poproszenia Copilota w Excelu, aby odwołał się do zasobów sieci web, a nie tylko informacji w ramach danego skoroszytu. Dzięki temu, użytkownicy mogą teraz bez opuszczania arkusza kalkulacyjnego wyszukiwać, porównywać i importować aktualne dane z Internetu, co zdecydowanie przyspiesza proces analizy danych. W obszarze Power BI sporo drobnych usprawnień, które optymalizują pracę z danymi i tworzenie raportów, w tym – szybszy czas uruchamiania się aplikacji. Te i inne nowości prezentujemy w niniejszym wpisie – kolejnym z serii „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft” – w którym podsumowujemy marzec 2025.

Co nowego w Microsoft Teams?

Od czasów pandemii COVID-19 Microsoft nie zwalnia tempa w zakresie ciągłego rozwoju Microsoft Teams. Podczas marcowej konferencji Enterprise Connect 2025 ogłosił szereg zmian i usprawnień, które już są obecne bądź mają wkrótce pojawić się w ramach wspomnianego narzędzia. Jedną z już dostępnych nowości jest zmiana widoku czatów i zespołów polegająca na tym, że zespoły zniknęły z paska nawigacji i są dostępne pod symbolem czatu. Spory nacisk położono tutaj na uproszczenie widoku, jak również danie użytkownikowi autonomii w zakresie tego co i w jakiej kolejności ma się wyświetlać. Czy to zmiana na plus? Zdania są dość mocno podzielone, niemniej – póki co, jest możliwość powrotu do dotychczasowego widoku.

Źródło: Microsoft Teams at Enterprise Connect 2025: Leading the Future of Collaboration | Microsoft Community Hub

Kolejna nowość, która ma być dostępna od obecnego miesiąca jako public preview, to wzmiankowanie @nearby. Świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy firma funkcjonuje w modelu hybrydowym. Używając wspomnianej wzmianki powiadomienie o wiadomości na czacie dostaną wyłącznie osoby, które fizycznie znajdują się obok nas, czyli w biurze. Dzięki temu, można szybko zorganizować spotkanie „ad-hoc”. Ciekawi nas, jak wzmianka „@nearby” zostanie przetłumaczona na język polski – jakieś pomysły?

Źródło: Microsoft Teams at Enterprise Connect 2025: Leading the Future of Collaboration | Microsoft Community Hub

Dodatkowo, opcja ta powinna bardzo dobrze współgrać z inną zapowiedzią Microsoft, czyli automatyczną aktualizacją statusu obecności (praca/biuro). Administrator w firmie może zarządzić, że w momencie gdy użytkownik przyjdzie do biura i połączy się z firmowym Wi-Fi, Teams automatycznie ustawi mu status wskazujący na pracę stacjonarną.

Źródło: Microsoft Teams at Enterprise Connect 2025: Leading the Future of Collaboration | Microsoft Community Hub

Następna zmiana dotyczy możliwości ustawienia wielkości i sposobu wyświetlania okna aplikacji. Przykładowo – chcąc mieć jednocześnie Teams i inną aplikację na jednym ekranie możliwe jest – poprzez użycie skrótu Win + Z – takie ustawienie, które spowoduje, że pół ekranu będzie wypełnione przez okno Teams, a pozostała część przez inną zawartość. Dodatkowo, wielkość widoku zawartości Teams możemy zbliżać i oddalać – coś na wzór procentowego ustawiania w Microsoft Word – oraz zwiększać lub zmniejszać szerokość okna czatu, np. podczas spotkania.

Źródło: Organize your digital environment and boost your focus with flexible Teams layouts | Microsoft Community Hub

Kolejna nowość, która już działa, dotyczy zakładki „Udostępniony” (Shared), dostępnej w ramach czatów. Agreguje ona pliki, którymi wymieniamy się z innymi w obrębie danego czatu. I tutaj pojawiły się dwa usprawnienia:

  • możliwość wyszukiwania plików po słowach kluczowych – wystarczy je wpisać w pole wyszukiwania w prawym górnym rogu, np. tytuł, imię osoby, która go udostępniła, a nawet czas jego udostępnienia;
  • możliwość szybkiego przejścia do pliku w czacie – będąc w zakładce „Udostępniony” wystarczy najechać na dany plik i kliknąć w dymek symbolizujący czat – zostaniemy wówczas przeniesieni do konkretnej wiadomości, w której to został uwzględniony wspomniany plik.
Źródło: Microsoft Teams at Enterprise Connect 2025: Leading the Future of Collaboration | Microsoft Community Hub

Zapowiedzią, za którą trzeba trzymać kciuki, jest live chat. Dlaczego trzymać kciuki? Bo ma być ona na razie dostępna dla firm, które mają 25 użytkowników i są zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych. Funkcja ta to nic innego, jak możliwość dodania czatu z agentem/konsultantem na naszą firmową stronę www. Na pewno bardzo często spotykasz się z symbolem czatu w prawym dolnym rogu ekranu, gdy przeglądasz różne portale internetowe. Dzięki nowej funkcji nie trzeba korzystać z rozwiązań firm trzecich i wszystko dostępne będzie w Microsoft Teams. Na ten moment nie znamy więcej szczegółów na jej temat, niemniej – wygląda naprawdę obiecująco.

Źródło: Microsoft Teams at Enterprise Connect 2025: Leading the Future of Collaboration | Microsoft Community Hub

Copilot bez transkrypcji i nagrywania? Marcowe nowości w Microsoft 365 Copilot

Pozostając nieco w klimacie Microsoft Teams przy jednoczesnym przejściu do kolejnego bohatera naszego artykułu – Copilota – warto wspomnieć o funkcji, której roll-out został zaplanowany na maj 2025. Mowa o możliwości włączenia i korzystania z Copilota podczas połączeń telefonicznych bez konieczności włączania transkrypcji bądź nagrywania. Czasami bywa tak, że nie chcemy, aby rozmowa została zarejestrowana, ale jednak przydałby się nam asystent, który wychwyci kluczowe ustalenia i je zapisze. Właśnie dlatego Microsoft zdecydował się na wprowadzenie takiej opcji do Teams Phone. Praktyka pokaże, jak ta funkcja się sprawdzi, wygląda jednak obiecująco.

Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | March 2025 | Microsoft Community Hub

Druga nowość nosi nazwę Microsoft 365 Copilot Business Case Builder i przeznaczona jest dla małych i średnich firm. Jest to pewnego rodzaju kalkulator – narzędzie, które na podstawie wprowadzonych do niego danych jest w stanie pomóc Ci sprawdzić, jakie korzyści może przynieść wdrożenie Copilota w Twojej firmie w zakresie obsługi klienta, sprzedaży, marketingu oraz jakie może mieć to znaczenie dla przychodów i oszczędności. Rozwiązanie jest już dostępne, jednak wstępne testy – mówiąc wprost – pozostawiają wiele do życzenia. Po wprowadzeniu danych, w zasadzie w zdecydowanej większości przypadków, pojawia się okno z informacją „We need more information to help your organization build a business case for Microsoft 365 Copilot. Talk to a Microsoft 365 Copilot Expert”, które przekierowuje do formularza kontaktowego Microsoft.

Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | March 2025 | Microsoft Community Hub

Bardzo dobrą informacją jest możliwość przeszukiwania sieci web przez Copilota w Excelu. Dzięki temu, bez opuszczania otwartego arkusza możemy poprosić go, np. o kursy walut z danego dnia i zestawienie ich w tabeli. Dodatkowo, promptując możemy odwoływać się do informacji na temat naszej organizacji (kto jest czyim managerem) czy też plików .docx czy .pdf. Ciekawostką jest również fakt, że Copilot w Excelu ma wspierać dodawanie danych z innego pliku. Owszem, można to osiągnąć poprzez Power Query, niemniej trzeba mieć w tym trochę wprawy. Przy pomocy Copilota będziemy w stanie – używając naturalnego języka – poprosić go o wsparcie w tym procesie.

Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | March 2025 | Microsoft Community Hub

Drobnostka, ale warto wspomnieć. W ubiegłym miesiącu Microsoft rozpoczął roll-out funkcji, w ramach której agenci AI są dostępni z poziomu czatu z Copilotem z nowego Outlooka. Dzięki temu, użytkownik nie musi się przełączać między rozwiązaniami – jeśli korzysta z nowej wersji wspomnianego klienta poczty to z jego poziomu, klikając w symbol Copilota, uzyska dostęp do agentów utworzonych w organizacji.

Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | March 2025 | Microsoft Community Hub

Posiadając zdjęcie zapisane w firmowym OneDrive (OneDrive for Business) użytkownik może zadać Copilotowi pytanie na temat jego zawartości, np. tego, co konkretnie przedstawia. Dzięki temu, nie trzeba wyszukiwać informacji w Internecie – odpowiedzi dostarczy nam AI.

Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | March 2025 | Microsoft Community Hub

Co ciekawego w Power BI?

W przypadku Power BI zdecydowana większość nowości jest dostępna jako preview. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co już działa. Microsoft chwali się, że usprawnił szybkość uruchamiania aplikacji (pusty raport) oraz pliku z raportem.

Źródło: Power BI March 2025 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Ponadto, ciekawie wygląda opcja pozwalająca użytkownikowi na definiowanie własnych stylów formatowania raportów. Dzięki temu, może on raz utworzyć „paczkę styli” i wykorzystywać ją przy kolejnych raportach zamiast robić to każdorazowo.

Źródło: Power BI March 2025 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Co więcej, w końcu pojawiły się usprawnienia w zakresie widoku tabeli w Power BI Desktop. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolną komórkę, aby uzyskać dostęp do różnych opcji — w tym kopiowania całej tabeli, określonej kolumny lub tylko wartości komórki. Drobne, a cieszy.

Źródło: Power BI March 2025 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!