Sezon wakacyjny w pełni. Dla jednych to „sezon ogórkowy”, w którym nic się nie dzieje, dla drugich istne „żniwa” i czas wzmożonej pracy. Nie inaczej jest w przypadku Microsoft, który nie zwalnia i cały czas ulepsza oraz dodaje nowe funkcje do swoich rozwiązań. Niestandardowe grafiki, łatwiejsze zarządzanie powiadomieniami w Teams, lepsze podsumowania dokumentów Word generowane przez AI, kolejne produkty w rodzinie Dynamics 365 czy nowe i zaktualizowane łączniki w Power BI to tylko namiastka tego, co pojawiło się w ubiegłym miesiącu. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z serii „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft”, w którym przedstawiamy wybrane nowości ze świata usług chmurowych Microsoft.

Microsoft Teams – lipcowe podsumowanie

Dobrze skonfigurowane i poukładane Teamsy to miejsce, w którym wszystko mamy pod ręką bez konieczności jego opuszczania. Nie dziwota zatem, że Microsoft cały czas stara się, aby rozwiązanie było coraz lepsze i bogatsze funkcjonalnie. W ubiegłym miesiącu gigant z Redmond zdecydował się na wprowadzenie możliwości tworzenia i korzystania z niestandardowych reakcji i ikonek (emoji). Po utworzeniu własnej reakcji, dodaniu jej do Teams i wysłaniu w ramach czatu, widoczna będzie dla wszystkich jego uczestników. Co ciekawe, funkcją tą może zarządzać administrator z poziomu konsoli administracyjnej narzędzia – może je usuwać, całkowicie wyłączyć tą opcję jak również nadać uprawnienia do ich tworzenia tylko konkretnym użytkownikom.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | July 2024 - Microsoft Community Hub

Drobne, ale przydatne usprawnienia pojawiły się w zakresie powiadomień w Teams. Nie wszyscy muszą przecież lubić domyślnie ustawione dźwięki. W związku z tym, Microsoft zdecydował się umożliwić użytkownikom na zarządzanie powiadomieniami. Dotyczy to zarówno tego, czy dźwięk powiadomień ma być w ogóle emitowany, a jeśli tak to jaki ma być w przypadku standardowych zdarzeń oraz tych pilnych/ priorytetowych.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | July 2024 - Microsoft Community Hub

Dodatkowa możliwość dotyczy włączania lub wyłączania powiadomień w przypadku opublikowania nowych postów w ramach danego kanału.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | July 2024 - Microsoft Community Hub

W przypadku spotkań Teams nowości pojawiły się w zakresie widoku, a więc galerii, którą możemy ustawiać wedle potrzeb. Narzędzie domyślnie jest ustawione na 16 uczestników, których widać na jednym ekranie w formie kafelek, niemniej możemy zwiększyć tą ilość aż do 49 osób. Dodatkowo, można zmienić ustawienia tak, aby priorytetowo wyświetlane były osoby z włączoną kamerą (video) w stosunku do tych, którzy mają ją wyłączoną.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | July 2024 - Microsoft Community Hub

Co nowego w Copilot for Microsoft 365?

Microsoft chce, aby funkcje AI były powszechne i dostępne w praktycznie każdej usłudze chmurowej znanej z Microsoft 365. Copilot będzie jednak współpracował z nami tak dobrze, jak dobrze skonstruowany będzie nasz prompt. W związku z tym, jeśli jesteśmy na etapie uczenia się, jak tworzyć skuteczne prompty i nie mamy pomysłów, to warto zerknąć do Copilot Lab. Znajdziemy tam mnóstwo inspiracji, a wprowadzonym w lipcu usprawnieniem jest możliwość szybkiego wypróbowania danego polecenia poprzez kliknięcie „Wypróbuj w …”. Dzięki temu, nie musimy bawić się w kopiowanie i przeklejanie – wszystko zamyka się w kilku kliknięciach.

Źródło: What’s new in Copilot | July 2024 - Microsoft Community Hub

O ile tworzenie maili przy pomocy wspomnianego asystenta AI w Outlook nie jest niczym nowym, o tyle zmiana, która pojawiła się w lipcu, daje dodatkowe możliwości w tym zakresie. Mowa bowiem o tworzeniu maili na podstawie prompta z poziomu okienka czatu z Copilotem. Będąc w Outlook wystarczy kliknąć w symbol Copilota w prawym górnym rogu. Asystent rozpozna, którego maila czytamy, więc od razu możemy poprosić go o przygotowanie wersji roboczej odpowiedzi na niego. Co więcej, czatu z Copilotem możemy użyć do zapanowania nad naszą pocztą e-mail poprzez odpowiednie polecenia, np. „Przenieś wszystkie wiadomości otrzymane od X do folderu Y”. Rollout tej funkcji Microsoft rozpoczął właśnie w lipcu 2024.

Źródło: What’s new in Copilot | July 2024 - Microsoft Community Hub

Kolejna rzecz, którą poprawiono to podsumowania dokumentów w Word. Krótko – Copilot będzie w stanie podsumowywać dokumenty zawierające 80 000 wyrazów, czyli o 4 razy więcej niż wtedy, gdy Copilot po raz pierwszy pojawił się w Word.

Źródło: What’s new in Copilot | July 2024 - Microsoft Community Hub

Customer Service Premium oraz Contact Center – nowe Dynamicsy wchodzą do gry

Ciekawe nowości pojawiły się w przypadku Dynamics 365 – i nie chodzi tutaj o zmiany stricte funkcjonalne. Zmiany są widoczne w lipcowej edycji przewodnika licencjonowania Dynamics 365. Możemy się z niej dowiedzieć, że do portfolio wspomnianej rodziny produktowej Microsoft zdecydował się wprowadzić dwa nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to Dynamics 365 Contact Center, czyli rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji (Copilot), które ma na celu zautomatyzować i poprawić efektywność każdego kanału docierania do klientów. Przejawia się to m.in. w zapewnieniu łatwej samoobsługi (self-service) poprzez chat i voiceboty, automatyczne przekierowywanie zapytań i zgłoszeń do właściwych osób czy też bieżącą analizę efektywności każdego kanału interakcji z klientem.

Źródło: Overview of Dynamics 365 Contact Center | Microsoft Learn

Druga usługa jest już nam dobrze znana – jest to bowiem kolejna wersja Dynamics 365 Customer Service. Po Professional i Enterprise pojawił się Dynamics 365 Customer Service Premium, którego można dość prosto podsumować – jest to Dynamics 365 Customer Service, który zawiera Dynamics 365 Contact Center w sobie.

Power BI – najświeższe zmiany i usprawnienia

Jak co miesiąc, tak i w lipcu, Microsoft nie pominął swojego narzędzia klasy Business Intelligence w zakresie wypuszczanych aktualizacji. Jedną z nich jest możliwość tworzenia i zarządzania rolami bezpieczeństwa do określonych tabel w Power BI Desktop. Funkcja ta jest już ogólnodostępna, co pozwala na utworzenie konkretnych zabezpieczeń z poziomu klienta Power BI bez konieczności korzystania z języka DAX – aczkolwiek, jeśli chcemy, taka opcja również jest dostępna.

Źródło: Power BI July 2024 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Power BI mocno współpracuje z PowerPointem w zakresie storytellingu. Z resztą, chyba każdy użytkownik chciał kiedyś osadzić raport Power BI na slajdzie prezentacji. Opcja ta była już dostępna, natomiast aby ułatwić użytkownikowi eksport zawartości Power BI do PowerPoint, pojawia się pop-up, w którym wybiera się, w jaki sposób zawartość ma zostać osadzona: w formie interaktywnych danych czy może obrazka.

Źródło: Power BI July 2024 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!