Jesienna aura powoli, ale sukcesywnie, zaczyna gościć w naszym otoczeniu, potęgując monotonię i nostalgiczny nastrój. To samo można zaobserwować w świecie rozwiązań biznesowych Microsoft. Po wakacyjnych nowościach oraz tych, które pojawiły się w ramach dużej fali aktualizacji – Release Wave 2 2023 – Gigant z Redmond jakby nieco zwolnił tempo. Nie oznacza to jednak, że przestał ulepszać i poprawiać swoje usługi chmurowe skierowane dla biznesu. W niniejszej odsłonie naszego cyklu „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft” skupiamy się na zmianach, które zostały ogłoszone w ubiegłym miesiącu.
Nowa wersja aplikacji Microsoft Teams
Początkiem października Microsoft ogłosił, że w życie wchodzi nowa wersja klienta Microsoft Teams dla systemów Windows i Mac, obejmująca również klientów reprezentujących sektor edukacyjny. Najważniejsze jest jednak to, że nie jest wymagana żadna migracja – użytkownicy zostaną automatycznie „onboardowani” w nowej wersji w nadchodzących miesiącach. A jeśli ktoś posiada już odpowiedni suwak w lewym górnym rogu aplikacji, to wystarczy go przesunąć, aby móc sprawdzić działanie nowej wersji aplikacji.
Wraz z nową odsłoną Teams, Microsoft poprawił wydajność aplikacji – działa ona płynniej i szybciej. I to nie tylko na urządzeniach z systemem Windows – w przypadku Mac OS wprowadzono sporo usprawnień. Dodatkowo do rozwiązania trafiły nowe funkcjonalności, np. automatyczne ustawianie jasnego lub ciemnego trybu pracy (bazuje na ustawieniach systemowych komputera) oraz multitenant, czyli możliwość pracy w kilku organizacjach (max. 5) jednocześnie, bez konieczności przełączania się między nimi. O tym drugim szerzej pisaliśmy w nowościach z sierpnia. Warto skorzystać, gorąco zachęcamy do testów.
Integracja Power BI z OneDrive i SharePoint Online
Dość wcześnie, bo jeszcze przed końcem miesiąca, pojawiło się podsumowanie zmian i nowości wprowadzonych w październiku do Power BI. Jedną z ciekawszych jest usprawnienie integracji z OneDrive dla firm oraz SharePoint Online, która została ogłoszona w ramach wersji preview w maju bieżącego roku. Konkretniej rzecz ujmując – możliwe jest otwieranie raportów przechowywanych w OneDrive i SharePoint z poziomu zakładki „Pliki”, zapisywanie plików bezpośrednio we wspomnianych usługach oraz ich udostępnianie z poziomu Power BI Desktop.
Zmiany wydają się drobne, ale zdecydowanie ułatwiają codzienną pracę. Przykładowo, obecnie można otwierać raporty Power BI przechowywane w OneDrive i SharePoint bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Do tej pory, chcąc wyświetlić raport trzeba było go najpierw pobrać z usługi SharePoint oraz posiadać zainstalowanego klienta Power BI. Jeśli go nie mieliśmy, konieczne było pobranie i instalacja Power BI Desktop. Dzięki tej zmianie, w przeciągu kilku sekund użytkownik może pracować z interaktywnym raportem.
Oczywiście, jeśli nowe funkcje będą komuś przeszkadzały lub okażą się nieprzydatne, to zgodnie z informacją od Microsoft możliwe jest ich wyłączenie.
Nowe interakcje na obiektach
Wartą odnotowania zmianą, która dotyczy Power BI, jest kolejna dawka nowych interakcji na obiektach (w fazie preview). Pierwsza dotyczy sytuacji, w której pracujemy z datami, a konkretniej, gdy chcemy zmienić/ przełączyć hierarchię w „surowe” pole daty. Było i nadal jest to możliwe poprzez użycie prawego przycisku myszy bezpośrednio na polu daty:
Wraz z wprowadzeniem nowych usprawnień można teraz ten „zabieg” wykonać w ramach wysuwanego menu w sekcji „Dane”:
Oprócz tego, Microsoft wprowadził możliwość formatowania wstążki i wykresu typu „Lejek” w ramach obiektów, które znajdują się na naszym raporcie:
Power Apps – odświeżony interfejs aplikacji typu model-driven
Ogólnodostępny stał się nowoczesny wygląd aplikacji typu model-driven, które można utworzyć w ramach usługi Power Apps. Ma być łatwiej, czytelniej i bardziej przejrzyście. Czy faktycznie tak jest? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu. W wielu przypadkach zmiany rzeczywiście wpływają korzystnie na interfejs, który w niektórych przypadkach, delikatnie mówiąc, trącił myszką. Zmiany widoczne są m.in. w zakresie:
- wstążki:
- stron:
- stron formularzy:
- dashboardów:
Security Copilot – ulepszony i dostępny w ramach Early Access Program
Miesiąc bez Sztucznej Inteligencji (AI) byłby miesiącem straconym. O ile w marcu 2023 Microsoft zapowiedział wdrożenie swojego asystenta AI – Copilota – w obszarze Security, o tyle teraz możemy go przetestować. Oczywiście, wymogiem jest znalezienie się w wąskim kręgu osób biorących udział w tzw. Early Access Program. Niemniej, wyniki ankiety przeprowadzonej przez Microsoft na klientach preview są obiecujące. Respondenci stwierdzili, że Security Copilot pomaga oszczędzić do 40% czasu przeznaczanego przez dział bezpieczeństwa na działania operacyjne. Ponadto, wraz z ogłoszeniem wspomnianego programu, interfejs i obsługa rozwiązania trafiły do Microsoft 365 Defender, dzięki czemu administrator ma wszystko w jednym miejscu. Dodatkowo, funkcjonalności, które są w innym, osobno płatnym produkcie – Microsoft Defender Threat Intelligence – będą dostępne w Security Copilot za darmo.
Przekonaj się, jak nowości i zmiany, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą, wypełniając formularz u dołu strony!