Ilość otaczających nas w dzisiejszym świecie danych może być przytłaczająca. Z każdej strony jesteśmy atakowani różnego rodzaju powiadomieniami, które z reguły nie wnoszą do biznesu żadnych konkretów, a nierzadko wręcz marnują nasz czas. Kluczem jest zatem wyłowienie tych, które stanowią konkretną wartość, zaś ich analiza umożliwi podjęcie właściwych działań.

Podobnie jest w przypadku systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central, który potrafi generować ogromną ilość informacji. Jest to świetne narzędzie ułatwiające prowadzenie firmy. Aby wykorzystać pełnię jego potencjału, konieczna jest jednak właściwa analiza gromadzonych danych. Umożliwia ją rozwiązanie typu businesss intelligence: Microsoft Power BI.

Power BI – kilka słów na temat narzędzia

To rozwiązanie klasy Business Intelligence (BI) umożliwiające budowanie raportów na podstawie danych z wielu źródeł, z którymi zostało połączone. Gotowy raport może zostać opublikowany i udostępniony innym użytkownikom w przedsiębiorstwie i nie tylko. Power BI jest dostępny jako aplikacja lokalna (Power BI Desktop), funkcjonalnie nastawiona na tworzenie raportów oraz usługa dostępna w chmurze (Power BI Service), której główny nacisk nastawiony jest na ich współdzielenie z innymi. Dostępna jest także aplikacja mobilna.

integracja power bi  z microsoft 365 dynamics business central
Źródło: Use the ribbon in Power BI Desktop - Power BI | Microsoft Learn

Power BI jest częścią większej rodziny o nazwie Power Platform, w której skład wchodzą Power Apps, czyli narzędzie typu low-code do tworzenia dedykowanych aplikacji, Power Automate umożliwiający automatyzację powtarzalnych zadań i procesów w firmie oraz Power Virtual Agents – usługi do tworzenia chat botów. O ile Power Apps i Power Automate są dostępne, w wariancie podstawowym, już w ramach najtańszego planu Microsoft 365, o tyle Power BI trzeba dokupić osobno, gdyż jest dostępny dopiero w najdroższych planach Office 365 i Microsoft 365 (E5).

Podobnie jak Microsoft Dynamics 365 Business Central, tak i wspomniana Power Platform, a więc i Power BI, są objęte cyklem aktualizacji – wyróżniamy dwa duże update’y, określane mianem fal (Release Wave 1 – nowe funkcje implementowane w rozwiązaniach w okresie od kwietnia do września; Release Wave 2 – od października do marca). Strategia Microsoft jest jasna – główny nacisk kładziony jest na rozwój usług chmurowych oraz integrację między rozwiązaniami. Śledząc wspomniane fale można również dostrzec coraz głębsze zacieśnienie współpracy na przestrzeni Power BI i Business Central, dzięki czemu można lepiej wykorzystać potencjał systemu ERP.

raport power bi w systemie ERP 365 business central
Źródło: Introduction to Business Central and Power BI - Business Central | Microsoft Learn

Korzyści z integracji Power BI z Microsoft Dynamics 365 Business Central

  • Personalizacja pulpitów nawigacyjnych (dashboardów)

Usługa Power BI umożliwia tworzenie niestandardowych pulpitów nawigacyjnych dostosowanych do konkretnych wymagań. Wykorzystując intuicyjne i interaktywne wizualizacje oraz funkcję „przeciągnij i upuść” można szybko zbudować zaawansowany raport z wykorzystaniem danych pochodzących z Micorosft Dynamics 365 Business Central. Tak skonstruowany dashboard jest również możliwy do osadzenia we wspomnianym systemie ERP.

  • Dostęp do danych w czasie rzeczywistym

W zależności od posiadanego typu licencji, Microsoft Power BI aktualizuje dane w raportach, których źródłem jest system ERP, praktycznie w czasie rzeczywistym. Konkretniej według ustalonego harmonogramu. Niezależnie od pory dnia, w miarę napływu nowych danych z Business Central, dashboard jest automatycznie update’owany. Dzięki temu możliwe jest identyfikowanie potencjalnych problemów na bieżąco oraz wprowadzanie skutecznych działań naprawczych.

  • Płynna integracja… nie tylko z Business Central

Oprócz możliwości wykorzystania Business Central jako źródła danych czy też osadzania wizualizacji wewnątrz systemu ERP, Power BI świetnie integruje się również z innymi narzędziami. Mowa tu chociażby o powszechnie wykorzystywanym Microsoft Excel, jak również Google Analytics, Salesforce, Azure, Dataverse, Power Apps, bazach danych SQL. Jest to kluczowe w organizacjach, w których jest kilka różnych systemów informatycznych – rozwiązanie pozwala skonsolidować wszystkie dane, łączyć modele danych, zapytania i raporty w jeden efektowny dashboard, zawierający interaktywne wizualizacje.

  • Łączenie danych z różnych obszarów

Tworząc raport nie musimy ograniczać się do konkretnej tabeli w Microsoft Dynamics 365 Business Central. Wręcz przeciwnie, dane powinniśmy łączyć, co pozwoli na zbudowanie dashboardu umożliwiającego uzyskanie wglądu w globalną sytuację firmy. Wiele procesów biznesowych przenika się, także wspomniany raport umożliwi kontrolę nad kluczowymi wskaźnikami i aspektami przedsiębiorstwa. Jednym z przykładów takiego raportu jest Pulpit Finansowy Managera.

  • Elastyczny i przystępny cenowo

Na tle konkurencji Power BI wypada korzystnie cenowo, co jest głównie zasługą jego dostępności w różnych planach licencyjnych. Power BI Desktop jest aplikacją darmową, natomiast wersje płatne rozpoczynają się od niecałych 10 EUR miesięcznie za użytkownika. W porównaniu z cenami za licencje systemu ERP jest to bardzo niski koszt, zaś właściwe wdrożenie i wykorzystanie rozwiązania pozwoli na szybki zwrot z inwestycji. Do tego, Power BI został uznany za lidera w raporcie Gartner Magic Quadrant 2022 w zakresie platform analitycznych typu Business Intelligence.

  • Samoobsługowe wsparcie

Microsoft Power BI to samoobsługowa platforma Business Intelligence, która umożliwia generowanie raportów i analiz bez konieczności angażowania osób stricte technicznych. Prosty interfejs rozwiązania pozwala na jego używanie, jak i zarządzanie nim bez konieczności korzystania z kodu programistycznego (aczkolwiek taka opcja również jest dostępna).

Właściwa analiza danych = trafniejsze decyzje

Przyjęcie odpowiedniej strategii wdrożeniowej w kontekście Power BI oraz poprawna implementacja narzędzia w przedsiębiorstwie wpływa na automatyzację procesów raportowania oraz standaryzację danych, niezależnie od tego czy połączymy go z systemem ERP czy nie. Niemniej, integracja z Microsoft Dynamics 365 Business Central przenosi analizę danych generowanych przez system na wyższy poziom. Przejrzyste wizualizacje oraz różne sposoby przedstawiania informacji sprawiają, że każdy, bez głębszego wchodzenia w dany proces biznesowy, będzie w stanie wyciągnąć konkretne wnioski i podjąć najlepsze dla firmy decyzje. Przykładów raportów jest wiele, w zależności od interesującego nas obszaru – począwszy od sprzedaży (N24 Sales Report), zapasów (N24 Inventory Control), kończąc na produkcji (N24 Manufacturing Report).

Przekonaj się, jak Power BI może Ci pomóc w analizie kluczowych danych oraz w podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych. Wystarczy, że wypełnisz formularz poniżej i umówisz się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!