« powrót do strony głównej

Zalety systemu ERP dla firm z sektora MŚP

Autor: Klaudia / Data publikacji: 05.09.2018 / Data aktualizacji: 04.09.2019
[Głosów:2    Średnia:5/5]

Obecny rozwój zarządzania danymi i możliwości technologiczne powodują, że systemy ERP (Enterprise Resource Planning) stały się siłą napędową nowoczesnego biznesu. Mimo to, wiele osób wciąż uważa, że jest to rozwiązanie tylko dla dużych firm. O ile mogło tak być w przeszłości, o tyle rzeczywistość jest inna – systemy ERP są obecnie przydatnym i często niezbędnym narzędziem dla firm z sektora MŚP. Starannie zaplanowane wdrożenie tego rodzaju oprogramowania pozwala na osiągnięcie wielu wymiernych korzyści oraz dalszy rozwój biznesu.

Zalety systemu ERP dla małych firm

Wydajność

Jedną z kluczowych zalet systemów ERP jest fakt, iż podnoszą one wydajność działania. Konsolidacja wszystkich informacji z poszczególnych działów firmy w jeden ustandaryzowany system eliminuje m.in. konieczność ponownego wprowadzania danych. Dzięki temu, system staję się bardziej spójny i niezawodny, a tym samym – umożliwia osiągnięcie oszczędności w zakresie czasu przeznaczanego na wyszukiwanie konkretnych informacji.

Podejmowanie decyzji

Systemy ERP są pomocne w zakresie podejmowania bardziej świadomych decyzji dotyczących firmy poprzez oferowanie różnych statystyk dostępnych w czasie rzeczywistym (statystyki dotyczące sprzedaży, księgowości, zapasów, personelu, itp.). Dane w czasie rzeczywistym pozwalają również łatwiej wykrywać potencjalne przeszkody i je rozwiązywać. Ponadto, posiadanie ogólnego zarysu tego, jak dane przedsiębiorstwo działa i jak szybko jest w stanie reagować na stale zmieniające się środowisko biznesowe, jest szczególnie ważne dla rozwijających się małych firm.

Wymiana informacji

Wreszcie – poprzez łatwy dostęp do kluczowych danych, które są dostępne z poziomu jednego systemu, usprawnia się komunikacja i wymiana danych. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych firm, gdzie pracownicy często wykonują wiele obowiązków wchodzących w zakres kilku stanowisk. System ERP umożliwia im na niezbędny dostęp do danych z wielu obszarów firmy oraz łatwe wzajemne udostępnianie. Możliwość współpracy i zespołowe rozwiązywanie problemów to szansa dla małych firm, aby rosnąć i rozwijać się.

Czy potrzebuję systemu ERP?

W przypadku każdej firmy wygląda to trochę inaczej, ale najczęstszymi oznakami wskazującymi na to, że najwyższa pora na zmianę obecnego i wdrożenie nowego systemu ERP, są:

– niespójne, powtarzające się i zdezorganizowane dane;

– trudności z nadążaniem nad realizacją zamówień, przesyłek, itp.;

– brak możliwości lub trudności z uzyskiwaniem raportów i kluczowych danych, co spowalnia podejmowanie decyzji;

– brak możliwości prognozowania i szacowania przyszłych kosztów, sprzedaży, itp.;

– trudności spowodowane brakiem spójnej komunikacji i wymiany informacji między działami.

Kluczowe kwestie

Choć systemy ERP to fantastyczne rozwiązania, wymagają jednak odpowiedniej implementacji, aby przynosiły profity. Należy pamiętać, że wdrożenie ERP-a to inwestycja – początkowe koszty mogą wydawać się wysokie, ale właściwa implementacja i późniejsza eksploatacja rekompensuje to z nawiązką. Biorąc to pod uwagę, należy jeszcze pamiętać o kilku ważnych czynnikach, jeżeli decydujemy się na tego typu rozwiązanie. Najważniejszymi kwestiami, jakie należy rozważyć, to:

Ile czasu mogę poświęcić na wdrożenie systemu ERP?

Ile jestem gotów wydać na system ERP?

Ile szkoleń będą potrzebować moi pracownicy, aby nauczyć się korzystać z nowego systemu?

Ile pomocy technicznej i dostosowań moja firma będzie wymagać?

 

Jeżeli szukasz systemu klasy ERP bądź chcesz zmienić obecnie posiadany – postaw na Microsoft Dynamics NAV – system, któremu zaufało ponad 160 000 firm na całym świecie. Skontaktuj się z nami poprzez wypełnienie formularza na stronie nav24.pl/kontakt, via kontakt@nav24.pl lub telefonicznie +48 33 333 94 24.

Zaufali nam

Partnerzy technologiczni

Microsoft
Tasklet
LS Retail
Netronic
Continia
MobileNAV
Anveo