Wciąż zwlekasz z przeniesieniem posiadanych systemów informatycznych do chmury? A czy wiesz, ile tracisz każdego dnia, korzystając z przestarzałych rozwiązań? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, ile dobrego dla Twojej firmy oznacza przejście do chmury!

Korzyści z przejścia do chmury

Czy wiesz, że aż 79% firm z sektora MŚP uważa, iż odpowiednie rozwiązania informatyczne mogą pomóc w poprawie osiąganych wyników finansowych w niepewnych czasach? 1 Jednocześnie wciąż trzymają się przestarzałych systemów w obawie przed wysokimi kosztami czy skomplikowaniem procesu transformacji cyfrowej. Chmura odgrywa kluczową rolę w budowaniu przewagi w realizacji priorytetów biznesowych. Przyspiesza rozwój, pomaga zwiększać odporność i możliwość dopasowania do zmian oraz wzmacniać bezpieczeństwo. Zrozumienie kluczowych korzyści płynących z migracji do chmury jest kluczowym krokiem w cyfrowej transformacji firm zorientowanych na przyszłość i chcących budować przewagę konkurencyjną w oparciu o nowe technologie. Wśród korzyści płynących z przejścia do chmury warto wyróżnić:

  • łatwiejsze wdrożenie nowych systemów i modyfikacji;
  • dostęp do nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji;
  • większe bezpieczeństwo danych;
  • niezawodność;
  • skalowalność i elastyczność rozwiązań;
  • uwolnienie zasobów IT do pracy nad bardziej kluczowymi zadaniami;
  • szybszą analizę biznesową;
  • zawsze aktualne systemy, zgodne z aktualnymi wymogami prawnymi i podatkowymi.

Tylko jak wybrać najlepsze rozwiązania chmurowe dla Twojej firmy?

Decydując się na przejście do chmury wybierz mądrze

Pierwszy problem pojawia się na etapie doboru najlepszych narzędzi dla Twojej firmy. Aktualnie praktycznie każdy system ERP (lub chcący za taki uchodzić) czy pakiet rozwiązań biurowych dostępny jest jako rozwiązanie chmurowe. Jak zatem wybrać najbardziej odpowiednie? Kluczem jest określenie kluczowych potrzeb pracowników i upewnienie się, że wybrane rozwiązanie zawiera 80% wymaganej funkcjonalności bez konieczności wprowadzania modyfikacji. Nie bez znaczenia jest także możliwość integracji wdrażanego systemu z już posiadanymi narzędziami. Jak przygotować się do migracji do chmury?

  • Przeanalizuj dobrze posiadaną infrastrukturę IT.
  • Zidentyfikuj problemy biznesowe, którymi chcesz się zająć i określ wyniki, jakie zamierzasz osiągnąć.
  • Ustal, które aplikacje mają zostać przeniesione, w jaki sposób i w jakiej kolejności.
  • Wybierz kwalifikowanego partnera wdrożeniowego.

Zalety płynące z wykorzystania jednego ekosystemu rozwiązań chmurowych

Aplikacje biznesowe działające w jednym ekosystemie ułatwiają współpracę między poszczególnymi działami i pomagają pracownikom być bardziej produktywnymi. Posiadanie właściwych danych we właściwym miejscu i czasie oraz z umiejętność ich zrozumienia znacznie ułatwia i przyspiesza podejmowanie decyzji. Dlatego tak ważne jest, by wszyscy pracownicy mieli zawsze dostęp do tych samych informacji, niezależnie od miejsca czy urządzenia, na którym pracują. Narzędzia chmurowe pozwalają na łatwe dzielenie się informacjami czy pracę na tym samym dokumencie. Nie ma więc ryzyka, że pracownicy z różnych działów widzą różne wersje pliku i pracują na innych danych. Idealnym przykładem jest tu ekosystem Microsoft. Przyjmijmy, że Twoja firma korzysta z najpopularniejszego pakietu biurowego na świecie, czyli Microsoft 365 (dawniej Office 365). Doskonale znasz zalety połączonych możliwości Outlooka, SharePointa czy Teams. Szukasz jednak systemu ERP. Naturalnym wyborem będzie Dynamics 365 Business Central. Należąc do tego samego ekosystemu, integruje się on z narzędziami, których już używasz. Zyskujesz dostęp do danych gromadzonych przez system ERP bez konieczności wychodzenia z Outlooka czy Teamsów, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Odblokuj potencjał pracowników dzięki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jest czymś, o czym od kilku miesięcy mówią wszyscy. Wbrew pozorom, pracownicy nie obawiają się, że AI któregoś dnia odbierze im pracę. Wręcz przeciwnie:

  • 64% pracowników zgłasza, że nie mają czasu ani energii, aby wykonać swoją pracę;2
  • pracownicy spędzają 3,6 godziny dziennie na poszukiwanie potrzebnych informacji;3
  • 40% pracowników twierdzi, że spędzają jedną czwartą swojego tygodnia pracy na powtarzalnych zadaniach;4
  • 70% pracowników chętnie oddelegowałoby sporą część swojej pracy sztucznej inteligencji, by zmniejszyć swoje obciążenie.2

Jednocześnie 29% menedżerów twierdzi, że AI może pomóc ich pracownikom w automatyzacji rutynowych zadań.2 I mają rację – badania pokazują, że AI może zwiększyć produktywność pracowników o 14%5, a do 2025 roku może przyspieszyć proces podejmowania decyzji w firmach z sektora MŚP o 40%!6

Nadal uważasz, że masz czas na transformację cyfrową i przejście do chmury? Pobierz nasz Przewodnik po transformacji cyfrowej i przekonaj się, jakie jeszcze zalety dają rozwiązania chmurowe. Możesz też skontaktować się z nami i umówić na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację – formularz znajdziesz poniżej.

  1. 1 SMB Group. 2023 Top 10 SMB Technology Trends, 2022.
  2. 2 “Will AI Fix Work?,” Microsoft, 2023
  3. 3 “Report: Employees spend 3.6 hours each day searching for info, increasing burnout,”
  4. VentureBeat, 2022
  5. 4  „How Much Time Are You Wasting on Manual, Repetitive Tasks?”, Smartsheet
  6. 5 “Generative AI At Work,” National Bureau Of Economic Research, 2023
  7. 6 “Essential AI in Decision Making Statistics in 2023”, ZipDo 2023