System ERP – główne korzyści z wdrożenia - NAV24
« powrót do strony głównej

System ERP – główne korzyści z wdrożenia

Autor: Klaudia Wilusz / Data publikacji: 10.07.2017 / Data aktualizacji: 13.01.2022

System ERP (Enterprise Resource Planning) to narzędzie do planowania zasobów przedsiębiorstwa, mające na celu integrację wszystkich działów i funkcji w firmie tak, aby w ramach jednego systemu wykorzystywana była jedna, wspólna baza danych.

Co wyróżnia system ERP?

W tradycyjnych modelach informacje firmowe rozproszone są po kilku bazach danych lub programach. I tak, informacje o stanach magazynowych niejednokrotnie znajdują się w jednej bazie, zaś te, dotyczące klientów w drugiej. Bez wątpienia ma to negatywny wpływ na proces podejmowania decyzji. Jedynie dostęp do aktualnych, poprawnych danych może sprawić, że procedura będzie przebiegała sprawnie i przynosiła pozytywne efekty dla przedsiębiorstwa. Z tego właśnie powodu, systemy ERP gromadzą wszystkie informacje we wspólnej bazie. Oznacza to, że jakiekolwiek zmiany lub nowe dane wprowadzane do systemu przez jednego pracownika (np. kierownika magazynu) będą widoczne we wszystkich pozostałych działach.

Po pierwsze: praca w czasie rzeczywistym

Oprócz istnienia kilku odrębnych baz danych bolączką tradycyjnych systemów jest to, że wprowadzane do nich informacje są niedostępne w czasie rzeczywistym. Uaktualniane są jedynie co pewien czas – co godzinę, dzień, tydzień, miesiąc. W systemach ERP, takich jak Microsoft Dynamics NAV, dane są widoczne wraz z momentem ich zatwierdzenia (podczas wprowadzania danych należy przykładać szczególną uwagę do tego, czy są one poprawne i nie popełniliśmy żadnego błędu).

Po drugie: procesy biznesowe

Systemy klasy ERP pozwalają przedsiębiorstwom samodzielnie prowadzić księgowość i zarządzać różnymi obszarami działalności. Przykładowo, mogą stanowić wsparcie dla dystrybucji, serwisu i produkcji. Ich konfiguracja przeważnie zaplanowana jest w taki sposób, aby dopasować oprogramowanie do wszystkich procesów biznesowych zachodzących w firmie. Nawet jeśli przedsiębiorstwa funkcjonujące na określonym rynku, w konkretnej branży, wdrażają własne, specyficzne procesy, które odbiegają od ogólnie przyjętych, system ERP może być modyfikowany i konfigurowany tak, aby pod każdym kątem spełniał wymagania firmy.

Po trzecie: bezpieczeństwo i zarządzanie użytkownikami

Pomimo tego, że dostęp do informacji w systemie ERP jest łatwy, w celach bezpieczeństwa wymagana jest jego poprawna autoryzacja. Zakres dostępu uzależnia się od roli i stanowiska określonego pracownika w przedsiębiorstwie.

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni