Office 365 vs G Suite - biurowy dylemat - NAV24
« powrót do strony głównej

Office 365 vs G Suite – biurowy dylemat

Autor: Michał Stasiak / Data publikacji: 14.09.2017 / Data aktualizacji: 20.08.2021

Office 365 vs G Suite – różnice

Niemal każdy przedsiębiorca, prędzej czy później staje przed koniecznością wyboru oprogramowania biurowego dla swojej firmy. Zazwyczaj wyboru dokonuje pomiędzy dwoma najpopularniejszymi z dostępnych rozwiązań – Microsoft i Google. Wspomniane firmy od dłuższego czasu toczą bój o prym w obszarze narzędzi wspierających produktywność w firmie. Oferowane przez nich Office 365 oraz G Suite to świetne, bazujące na chmurze zestawy aplikacji, które m.in. usprawniają komunikację, umożliwiają współdzieloną pracę nad dokumentami oraz ich wymianę. Stojąc przed wyborem pojawia się dylemat – który produkt jest lepszy i lepiej “wpisze” się w profil działalności mojej firmy? Sprawdźmy, co mają do zaoferowania produkty ze stajni Microsoft`u i Google`a.

Rdzeń i dodatkowe funkcjonalności na korzyść Office 365

Zarówno Office 365, jak i G Suite oferują szeroki zakres rozwiązań. Rdzeń obu tych usług jest w zasadzie identyczny: poczta email (Outlook vs Gmail), dokumenty tekstowe (Word vs Docs), arkusze kalkulacyjne (Excel vs Sheets) i prezentacje (PowerPoint vs Slides). Co więcej, oprócz tzw. “core`a”, omawiane usługi posiadają wiele dodatkowych rozwiązań. O ile w niektórych przypadkach możemy wskazać analogiczne narzędzia (Skype for Business vs Hangouts; OneDrive for Business vs Google Drive; Planner vs Google Keep) to jednak Microsoft oferuje trochę więcej. Na “podwórku” Google ciężko znaleźć konkurentów dla aplikacji MS Bookings (dokonywanie rezerwacji), Flow (workflow), czy Power BI (analiza biznesowa). W zakresie komunikacji możemy zestawić Hangouts ze Skype for Business, a Google+ z Yammer`em, jednak Office 365 daje nam jeszcze platformę Teams. Wartym podkreślenia jest fakt, że Microsoft udostępnia większą ilość aplikacji na urządzenia mobilne niż Google. Co ciekawe – w ramach 1 licencji Office 365 użytkownik może zainstalować pakiet biurowy na 15 urządzeniach (5 komputerów, 5 tabletów i 5 smartfonów).

Plany usług od G suit vs Office 365

Gigant z Redmond oferuje więcej planów taryfowych niż Google, co wymaga głębszego zagłębienia się w tym, co one zawierają. Funkcjonalność poszczególnych można sprawdzić tutaj. W kwestii planów dla firm, Microsoft oferuje następujące plany:

 • Business Essentials
 • Business
 • Business Premium

Oferowane są również plany dla przedsiębiorstw powyżej 300 pracowników, a są nimi:

 • ProPlus
 • Enterprise E1
 • Enterprise E3
 • EnterprisieE5

Firma z Mountain View posiada plany w wariancie elastycznym (subskrypcja miesięczna) i rocznym:

 • G Suite Basic
 • G Suite Business

Plan G Suite Basic zawiera wcześniej wspomniany core, 30 GB powierzchni dyskowej oraz Hangouts. Z kolei, G Suite Business wzbogaca podstawowy pakiet w nieograniczoną przestrzeń dyskową, Google Vault oraz dodatkowe funkcje do administrowania dyskiem.

Sztuczna inteligencja w oprogramowaniach dla firm

Wraz z rozwojem IT coraz bardziej widoczny jest trend związany ze stosowaniem sztucznej inteligencji. Nie ma co owijać w bawełnę – funkcje związane z AI naprawdę oszczędzają wiele czasu. Obydwaj konkurenci również kładą duży nacisk w tym kierunku. Przykładem mogą być tutaj funkcje Explore (w Docs) oraz Research (w Word), które umożliwiają odnajdowanie istotnych informacji w dokumentach i sieci web. Wiele funkcji i elementów artificial intelligence jest jeszcze w fazie rozwoju, co nie zmienia faktu, że umożliwią one przyjemniejszą i efektywniejszą pracę przy mniejszym nakładzie czasu.

Ceny pakietów G Suite i Office 365

Cennik Google`a jest prosty: 5 euro za użytkownika/miesiąc przy planie G Suite Basic oraz 10 euro za użytkownika/ miesiąc przy zakupie planu G Suite Business. Istnieje jeszcze poziom Enterprise, jednak chcąc uzyskać cenę i informacje na jego temat należy kontaktować się z Google. W przypadku Office 365, ilość planów oraz ich zawartość jest bardziej złożona. W skrócie, można powiedzieć, że ceny za poszczególne plany kształtują się od 4,20 do 34,40 euro za użytkownika/ miesiąc (przy zobowiązaniu rocznym). Microsoft udostępnia także bezpłatną wersję próbną usługi Office 365. Aby uruchomić 30-dniowy trial wystarczy wypełnić formularz.

Werdykt

Office 365 oraz G Suite to godne polecenia zestawy narzędzi, w których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Produkty oferują podobne rozwiązania i funkcjonalności, jednak Microsoft wyposażył swoją usługę w większą ilość narzędzi (m.in. OneNote, Microsoft Teams). Kwestie interfejsu poszczególnych aplikacji są dyskusyjne – jedni “od zawsze” byli i będą przywiązani do charakterystycznego wyglądu wstążki Microsoft`u, dla innych narzędzia Google będą “całym światem”. Na korzyść Office 365 przemawia to, że aplikacje są stale aktualizowane i mogą stanowić doskonały wstęp pod oprogramowanie ERP. Microsoft Dynamics NAV dobrze integruje się z nimi, dzięki czemu możliwe jest np. wystawienie faktury z poziomu Outlook`a. Dla firm ceniących rozwój będzie to zdecydowanie lepszy i bardziej przyszłościowy wybór.

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni