Asystent Microsoftu oparty o mechanizmy sztucznej inteligencji – Copilot – okazał się jedną z najważniejszych nowości roku 2023. Wzbudził ogromne zainteresowanie użytkowników, co zachęciło Microsoft do dalszych inwestycji w rozwój Copilota. Na początku roku bieżącego ogłoszono szereg zmian i nowości. Przyjrzyjmy się bliżej tym zapowiedziom.

Copilot Pro – dla kogo jest to rozwiązanie?

Zgodnie z wydanym w połowie stycznia oświadczeniem, istnieje grupa zaawansowanych użytkowników – twórców cyfrowych, badaczy czy programistów – którzy chcą mieć szybszy dostęp do nowych funkcjonalności cyfrowego asystenta. Wychodząc im naprzeciw, wprowadzono rozwiązanie Copilot Pro. To nowa wersja subskrypcji dla osób fizycznych, mająca dawać szybszy dostęp do wszystkich wprowadzanych w asystencie AI aktualizacji. Copilot Pro ma zapewniać między innymi priorytetowy dostęp do najnowszych modeli – na początek OpenAI GPT-4 Turbo. Ulepszone tworzenie obrazów zapewnia narzędzie Image Creator. Przydatną funkcją Copilota Pro jest także kreator Copilot GPT, w którym za pomocą prostego zestawu poleceń można tworzyć własnych, spersonalizowanych asystentów.

Copilot dla Microsoft 365 dostępny dla wszystkich i zmiany w subskrypcjach

Największe możliwości dla firm daje Copilot dostępny w usłudze Microsoft 365 (dawniej Office 365), czyli najpopularniejszym na świecie pakiecie narzędzi biurowych. Od momentu wprowadzenia asystenta AI był on jednak dostępny tylko dla dużych przedsiębiorstw – minimalna wymagana przez Microsoft ilość zakupionych licencji wynosiła aż 300! Obecnie wymóg ten został zniesiony, co daje dostęp do Copilota również firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Co ważne, Copilot nie jest dostępny dla wszystkich licencji Microsoft 365. Obecnie wymagane licencje to Microsoft 365 E3 i E5, Business Standard i Business Premium oraz Office 365 E3 i E5. Copilot dostępny jest także dla planów edukacyjnych. Szczegóły opisaliśmy w artykule „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft? Styczeń 2024”.

Nowe funkcje w Copilot

Przy okazji ogłoszenia powyższych zmian, Microsoft ogłosił także kilka zmian funkcjonalnych w swoim asystencie AI. Są to:

  • Copilot GPT – rozwiązanie pozwalające indywidualnie dopasować zachowanie Microsoft Copilot w szczególnie interesujących użytkownika tematach. Pierwsze udostępnione Copilot GPT dostosowane były do tematów takich, jak fitness, podróże, gotowanie i więcej. Równolegle zapowiedziano możliwość tworzenia własnych modeli Copilot GPT za pomocą Copilot GPT Builder.
  • Aplikacja mobilna Copilot – dostępna dla systemów Android i iOS. Aplikacja Copilot Aplikacja mobilna Copilot zawiera te same możliwości, co Copilot na komputerze, w tym dostęp do GPT-4, Dall-E 3 do tworzenia obrazów oraz możliwość korzystania z obrazów z telefonu podczas rozmowy z Copilot.
  • Copilot w aplikacji mobilnej Microsoft 365 – Copilot pojawił się również w aplikacji mobilnej Microsoft 365 dla systemów Android i iOS dla osób z kontem Microsoft. Daje to dostęp do Copilot bezpośrednio w aplikacji i pozwala łatwo eksportować tworzone treści do dokumentu Word lub PDF-a.

Rozwój narzędzia Copilot jest najlepszym przykładem tego, że również rok 2024 będzie należał do sztucznej inteligencji. Jesteśmy pewni, że Microsoft nie powiedział w tej kwestii ostatniego słowa, a możliwości Copilota będą coraz większe.