Ostatnie kilka miesięcy były dla wielu firm i organizacji sporym wyzwaniem. Z dnia na dzień trzeba było przestawić się na pracę zdalną. Konieczność wykonywania zadań w trybie home office znacznie przyśpieszyła cyfrową transformację dużej liczby przedsiębiorstw. Rekordowo wzrosło zainteresowanie narzędziami do pracy na odległość i usługami chmurowymi, a wzrost ilości użytkowników Microsoft Teams liczony jest w milionach. Dzięki sporej ilości informacji zwrotnych od użytkowników, światowy lider w dziedzinie oprogramowania z Redmond, wprowadził lub niebawem wprowadzi zmiany, które jeszcze bardziej zwiększą funkcjonalność i bezpieczeństwo aplikacji wchodzących w skład planów Microsoft 365. W niniejszym artykule przedstawimy wybrane nowości, które ułatwią pracę zdalną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie nowe funkcje wprowadzono do Teams?
  • co nowego w OneDrive?
  • jakie zabezpieczenia wprowadzono w SharePoint Online?

Nowe funkcje w Microsoft Teams

Dzięki nowym funkcjom w Microsoft Teams wirtualne spotkania stają się bardziej naturalne i angażujące, a w konsekwencji – przyjazne i efektywne dla użytkowników.

Widoczność większej ilości osób podczas spotkania

Możliwość jednoczesnego zobaczenia wszystkich twarzy współpracowników ma pozytywny wpływ na kontakt i zaangażowanie. Niebawem zostanie udostępniona możliwość rozszerzenia widoku osób biorących udział w spotkaniu Teams do 7×7. Dzięki temu, 49 uczestników może być widocznych równocześnie na jednym ekranie.

ms teams multiroom
Źródło: https://bit.ly/3iL2ZP2

Tryb “Razem”

Nowy tryb spotkań “Razem” sprawi, że pomimo pracy w różnych miejscach będziemy mogli poczuć się jakbyśmy byli w tym samym pomieszczeniu. Będzie to możliwe od sierpnia tego roku dzięki technologii opartej na sztucznej inteligencji – technologii segmentacji uczestników i umieszczania ich na wspólnym tle. Dzięki temu, będziemy mogli poczuć się tak, jakbyśmy siedzieli w tym samym pomieszczeniu wraz z innymi uczestnikami spotkania.

Tryb Razem Teams
Źródło: https://bit.ly/3XVTcWi

Reakcje emotikon na żywo

Możliwość przekazywania informacji zwrotnej jest niezwykle istotna dla podtrzymywania interakcji. Podczas spotkań online jest to utrudnione i czasem ciężko jest zauważyć uśmiech czy kiwanie głową współuczestników. Wkrótce, podczas spotkania online w Microsoft Teams można będzie wysyłać emotikony z reakcjami na to, co mówi prezenter. Na przykład, jeśli będziesz się zgadzać z osobą, która wypowiada się w danym momencie, będziesz mógł wysłać emotikon kciuka w górę lub serca.

temas reakcje na żywo
Źródło: https://bit.ly/3VHfpWO

Rozbudowany edytor tekstu w czacie

Dzięki rozbudowanym możliwościom edytora w oknie czatu można lepiej sformatować tekst lub zamieścić, np. tabele lub punktory. Daje to sposobność na bardziej czytelne przedstawienie informacji dla użytkowników czatu. Można dzięki temu między innymi zaznaczyć bardziej lub mniej istotne treści w wiadomościach. Edytor tekstu w Microsoft Teams jest intuicyjny, a podstawowe funkcje są podobne do tych dobrze znanych z edytora Word.

Powiadomienia o ważnych wiadomościach

Dzięki powiadomieniom o ważnych wiadomościach możemy oznaczyć wiadomość statusem “Ważne” lub “Pilne”. W trybie “Pilne” odbiorcy powiadamiani są co 2 minuty przez 20 minut. Domyślnie, wiadomości wysyłane są w zwykły sposób.  Aby wybrać odpowiednie powiadomienie wystarczy kliknąć w wykrzyknik na dolnym pasku Teams.

powiadomienia o ważnych wiadomościach ms teams

Nowe funkcje w SharePoint Online

Przesyłanie plików do 100 GB

W SharePoint Online zwiększono limit rozmiaru przesyłanych plików z 15 GB do 100 GB. Ta aktualizacja będzie z pewnością szczególnie pomocna dla użytkowników, którzy pracują zazwyczaj na dużych plikach, np. 3D, CAD lub innych materiałach multimedialnych. Jeżeli tylko aktualizujemy dany plik, to synchronizują się tylko te części, które uległy zmianie zamiast całego pliku, co pozwala znacznie zaoszczędzić czas.

Planowanie publikacji nowych stron i postów

Aktualizacja umożliwia planowanie publikowania stron i postów w przyszłości. Dzięki temu, można przygotowywać wcześniej treści i nie martwić się o ich terminowe opublikowanie.

Rozszerzone stopki witryn

Kolejna aktualizacja nie wydaje się przełomowa, ale może znacznie ułatwi codzienną pracę. Pozwala wybrać opcję “Extended”, która pozwoli Ci wyświetlać więcej treści lub zmienić kolor, aby odróżnić go od innych sekcji. Jeśli masz treści, które są ważne, wymagają podkreślenia lub chcesz by były lepiej zauważone przez Twoich współpracowników, możesz nadać im większą rangę.

Etykiety wrażliwości dla lepszej ochrony danych

Zastosowanie etykiet wrażliwości jest możliwe dla SharePoint i OneDrive w usłudze Microsoft Information Protection. Dzięki etykietom wrażliwości użytkownicy aplikacji Office (takich jak Excel, PowerPoint i Word) mają dostęp do tak zwanej opcji „Wrażliwość”, która pojawia się na karcie “Strona główna aplikacji” w menu wstążki. Umożliwia użytkownikom stosowanie klasyfikacji do dokumentów przy użyciu rozwijanej listy. Alternatywnie, klasyfikacje mogą być również automatycznie przypisywane do danych dokumentów. Etykiety czułości można także wykorzystać do wymuszenia szyfrowania dokumentów lub w celu dodania znaków wodnych do dokumentów (takich jak np. dodanie słowa „Poufne” do treści dokumentu lub w nagłówkach i stopkach).

Nowe funkcje w OneDrive

Dodaj do OneDrive

Według zapowiedzi Microsoft – jeszcze w tym miesiącu zostanie opublikowana funkcja dla użytkowników pakietów biznesowych o nazwie “Dodaj do OneDrive”, która ułatwia dodawanie folderów współdzielonych bezpośrednio do OneDrive. Foldery współdzielone obejmują treści, które udostępniane są między pracownikami w obrębie jednej lub są częścią biblioteki współdzielonej w SharePoint lub Microsoft Teams. Dzięki tej funkcji możesz nie tylko przenieść wszystkie udostępniane treści w jedno miejsce, ale także pracować z udostępnionymi treściami z dużą efektywnością. Dodaną zawartość można synchronizować, udostępniać i współpracować z innymi, zachowując wszystkie istniejące zasady bezpieczeństwa i zgodności.

Przesyłanie plików do 100 GB

Podobnie jak SharePoint, również w OneDrive zwiększono rozmiar przesyłanych plików z 15 GB do 100 GB.

Powiadomienia o komentarzach

Powiadomienia mogą być ważnym źródłem informacji o istotnych zmianach, ale mogą też rozpraszać uwagę. Aby zwiększyć produktywność w chwilach, które wymagają skupienia, jeszcze w tym roku będzie dodana opcja wyłączenia powiadomień o komentarzach dla poszczególnych plików.

Udostępnianie plików z poziomu Microsoft Teams

Płynna współpraca między poszczególnymi aplikacjami platformy Microsoft 365 jest jednym z jej znaków rozpoznawczych. Jest to szczególnie ważne w przypadku usługi Teams, która stała się kluczową aplikacją dla pracy zdalnej. Aby rozszerzyć integrację, wkrótce zostanie dodana funkcja udostępniania plików i kontroli dostępu w usłudze Teams bezpośrednio z OneDrive.

Udostępnianie plików z poziomu Microsoft Teams
Udostępnianie plików z poziomu Microsoft Teams

To tylko niektóre z najnowszych funkcji Microsoft 365, które ułatwiają pracę zdalną. Jeśli chcesz wdrożyć u siebie któreś z wymienionych rozwiązań lub zakupić licencję – skontaktuj się z nami wypełniając formularz!