Po długim czasie oczekiwania już znamy oficjalną nazwę kolejnej wersji Microsoft Dynamics NAV, która nosiła kryptonim „Tenerife”. Będzie to Dynamics 365 Business Central.

Microsoft Dynamics NAV w chmurze

W trakcie Directions ASIA 2018, które miało miejsce w Bangkoku, Microsoft oficjalnie ogłosił następną wersję systemu Microsoft Dynamics NAV pod nazwą Dynamics 365 Business Central. Dla lepszego oglądu sprawy w całym gąszczu nazewnictwa: na obecną chwilę, Dynamics 365 Business Central oznacza wersję systemu Mircosoft Dynamics NAV w chmurze. Zgodnie z zaktualizowaną roadmapą produktu, „nowy NAV” będzie dostępny 2 kwietnia bieżącego roku (w wybranych krajach) jako usługa hostowana na Azure, natomiast jesienią nazewnictwo zostanie ujednolicone i nowy system ERP od Microsoft będzie dostępny w modelu chmurowym i on-premise. Nazwa Microsoft Dynamics Nav będzie się odnosiła do starszych wersji rozwiązania.

Funkcje Dynamics 365 Business Central

System ERP Dynamics 365 Business Central to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania przedsiębiorstwem, tj. finansami, operacjami, sprzedażą, produkcją i klientami. Pomaga ono organizacjom usprawnić procesy, poprawić relacje z klientami oraz umożliwić rozwój i wzrost poprzez trzy aspekty. Są to:

  • Automatyzacja i integracja z pozostałymi narzędziami Microsoft – zwiększanie wydajności dzięki zautomatyzowanym zadaniom i przepływom pracy w obrębie znanych aplikacji Microsoft.

  • Lepszy wgląd w dane – dzięki gromadzeniu większej ilości danych i wykorzystywaniu narzędzi analitycznych możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu firmy oraz wskazanie kluczowych jej aspektów.

  • Gotowość do ewoluowania – nowe rozwiązanie to elastyczna platforma, pozwalająca na rozszerzanie działalności i modyfikacje, co jest odpowiedzią na szybko zmieniające się potrzeby biznesowe.

Obecni użytkownicy Dynamics 365 for Finance and Operations, czy też Business Edition zostaną automatycznie upgrade'owani do Dynamics 365 Business Central. Otrzymają oni dostęp do nowych funkcjonalności oraz nowego interfejsu użytkownika. Dodatkowo, jeżeli chodzi o kwestie aktualizacji, to „lekkie update'y” będą co miesiąc, natomiast duże – dwa razy w roku.

Licencjonowanie Dynamics 365 Business Central

Nowy system ERP od Microsoft dla sektora MŚP będzie dostępny w ramach dwóch głównych licencji:

  • Business Central Essentials – wyceniany od $70/użytkownik/miesiąc (moduły i funkcjonalności wchodzące w skład Microsoft Dynamics NAV Starter Pack)
  • Business Central Premium – wyceniany od $100/użytkownik/miesiąc (moduły i funkcjonalności wchodzące w skład Microsoft Dynamics NAV Extended Pack)

oraz dobrze znanej, tzw. „lekkiej” licencji – Business Central Team Members – wyceniany od $8/użytkownik/miesiąc.

Nowy system ERP - kiedy rozwiązanie trafi do klientów?

Światowa premiera systemu odbędzie się 2 kwietnia br. Początkowo, system będzie dostępny w 14 krajach: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Szwecji oraz Finlandii. Natomiast, od 1 lipca 2018 do grona powyższych państw dołączy Australia i Nowa Zelandia. Na premierę w Polsce musimy jeszcze poczekać – Microsoft nie podał tutaj konkretnej daty.

„Jeden Microsoft”

Strategia giganta z Redmond jest ewolucją aniżeli rewolucją. Microsoft dąży do obranego celu, jakim jest „One Microsoft”, zakładający jeszcze głębszą integrację poszczególnych rozwiązań biznesowych (Azure, Power BI, Office 365). System Dynamics 365 Business Central to następca Microsoft Dynamics NAV – rozwiązania ERP, które istnieje na rynku od 30 lat oraz jest używane przez miliony użytkowników w blisko 160 000 firmach na całym świecie. Nowe możliwości systemu sprawiają, że jest on jeszcze lepszym oraz bardziej kompleksowym rozwiązaniem, które można określić mianem „wszystko w jednym”. Miejmy nadzieję, że już wkrótce poznamy datę premiery nowego produktu w Polsce.

Jak zmiana systemu z Microsoft Dynamics Nav na Dynamics 365 Business Central wpłynie na popularność tego rozwiązania? Czy nowy system zostanie dobrze przyjęty? Jesteśmy przekonani, że użytkownicy szybko poznają zalety nowego rozwiązania i system trafi do jeszcze większego grona odbiorców.