« powrót do strony głównej

Październikowy update Dynamics 365 Business Central

Autor: Damian Świńczyk / Data publikacji: 30.09.2019 / Data aktualizacji: 19.11.2019

Nowe funkcje interfejsu użytkownika, lepsza wydajność, nowe narzędzia dla deweloperów – to tylko część usprawnień, które już w październiku 2019 Microsoft wprowadzi do Dynamics 365 Business Central. W ramach tzw. October Realease popularny system ERP ma zostać wzbogacony o nowe liczne funkcje, które jeszcze bardziej usprawnią pracę z systemem. W dzisiejszym wpisie skupimy się na kluczowych zmianach, które czekają jego użytkowników.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakich usprawnień mogą spodziewać się użytkownicy Business Central?
 • jakie profity dostaną użytkownicy Dynamics NAV  lub Dynamics SL przechodząc do nowego systemu?
 • jakie zmiany czekają programistów rozwijających Business Central?

Usprawnienia dla użytkowników Dynamics 365 Business Central

Lista usprawnień w nowej wersji jest na prawdę imponująca. Poniżej znajdują się tylko niektóre z nich:

 • Poprawienie wydajności – optymalizacja szybkości ładowania strony głównej oraz wzrost wydajności w kluczowych obszarach działania aplikacji. Dzięki temu korzystanie z aplikacji będzie jeszcze sprawniejsze.
 • Możliwość tworzenia niestandardowych skrótów klawiaturowych – skróty klawiaturowe pomagają mocno zaoszczędzić czas i zwiększają wydajność pracy. W ramach najnowszej aktualizacji programiści będą mogli dodawać niestandardowe skróty klawiaturowe na podstawie żądań użytkowników.
 • Ułatwiony dostęp do aplikacji – dzięki możliwości korzystania z Business Central za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnych na Androida / iOS, dostęp do ERP będzie jeszcze łatwiejszy. W ramach aktualizacji Microsoft całkowicie rezygnuje z desktopowej wersji aplikacji (tzw. Windows client) na rzecz aplikacji webowej (tzw. web client).
 • Możliwość wykonywania czynności w wielu oknach – użytkownik będzie mógł otworzyć kolejną stronę z aplikacją w innej zakładce lub oknie, co pozwoli na wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Będzie można dzięki temu łatwo pracować na wielu firmach, mając otwartych wiele okien, a nowy, kolorowy wskaźnik systemowy firmy pomoże ustalić, które okno reprezentuje daną firmę.
 • Jeszcze lepsza integracja z programem Excel – wygodne eksportowanie danych z programu Excel do Business Central i z Business Central do Excel było już dotychczas elementem codziennej pracy użytkowników systemu ERP. W ramach najnowszej aktualizacji również w tym obszarze zostanie wprowadzonych klika usprawnień, takich jak rozszerzenie liczby pól możliwych do edycji i zapisu z poziomu Excel, czy możliwość eksportu danych wraz z filtrami.
 • Optymalizacja pod kątem doświadczeń użytkowników – pracownicy biurowi często wykonują swoje zadania w różnych aplikacjach. Podczas przechodzenia z jednej aplikacji do drugiej, różnice w nawigacji i działaniu wpływają na utratę wydajności. Dzięki jeszcze bardziej zbliżonej nawigacji oraz obsługi Dynamics 365 do Office 365 najnowsza aktualizacja sprawi, że obsługa Business Central przez użytkowników wcześniej korzystających z pakietu Office będzie jeszcze sprawniejsza.
 • Opcja dodawania notatek i łącz do dokumentów i kartotek – użytkownicy będą mogli teraz dodawać notatki wewnętrzne do dokumentów i kartotek, które są przechwytywane i przetwarzane w Business Central online. Notatki są wyświetlane obok danych karty, z możliwością dodawania, edytowania i usuwania notatek. Można także wstawiać hiperłącza do treści online na stronach kart i tworzyć nawet bardzo zaawansowane scenariusze.
 • Możliwość szybkiej korekty lub anulowania wystawionych not odsetkowych i wezwań do zapłaty – zostanie wprowadzona opcja szybkiej korekty błędów w okresie rozliczeniowym lub anulowania not odsetkowych.
 • Ulepszone filtrowanie – możliwość tworzenia zaawansowanych filtrów, dodania jeszcze większej liczby filtrowanych pól, zapamiętywania zastosowanych filtrów i wybierania z listy wcześniej skonfigurowanych.

Migracja z Dynamics NAV lub Dynamics SL do Business Central

W październikowej aktualizacji firma Microsoft udostępnia także szereg usprawnień, które pomogą klientom w procesie migracji za pośrednictwem narzędzi do replikacji danych w Azure. Ponadto firmy korzystające obecnie z Dynamics NAV będą mogły skorzystać ze specjalnego rabatu oferowanego przez Microsoft klientom przechodzącym do Business Central przed czerwcem 2021 r. Ponadto najnowsza wersja ERP od Microsoft dostępna jest w modelu CSP, dzięki czemu w ramach comiesięcznej opłaty subskrypcyjnej oprócz samego dostępu do zawsze najbardziej aktualnej wersji aplikacji, klient otrzymuje w cenie również jej hosting na bezpiecznym chmurowym serwerze Azure.

Nowe narzędzia dla deweloperów

Najnowsza aktualizacja wprowadza również usprawnione narzędzia dla developerów. Microsoft zamierza zrezygnować ze środowiska znanego jako C/SIDE. W przyszłości zamierza przejść do języka AL, który bazuje na kodzie Visual Studio z Azur DevOps. Powodem wprowadzenia zmian jest zwiększenie spójności w przyszłości.

Wysoka jakość usług jako priorytet

Mocne koncentracja na wydajności, niezawodności, obsłudze i bezpieczeństwie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wysokiej ​​jakości dostarczanych usług. Dzięki temu Microsoft zamierza dalej umacniać swoją pozycję na rynku dostawców oprogramowania klasy ERP oraz wspomagać cyfrową transformację przedsiębiorstw. Jak zapewnia Microsoft – „będziemy nadal ulepszać aplikacje, koncentrując się na wydajności w najczęściej używanych obszarach”.

Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem systemu ERP – Dynamics 365 Business Central – lub chcesz skonsultować z nami ten temat – skontaktuj się z nami wypełniając formularz, mailowo: kontakt@nav24.pl lub telefonicznie +48 33 333 94 24.

Skontaktuj się z nami
  *pole wymagane

  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy błyskawicznie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni