Sporo działo się w Microsoft w listopadzie. Spora ilość nowości oraz zapowiedzi tego, co nas czeka w najbliższych miesiącach, była spowodowana coroczną konferencją Microsoft Ignite. To właśnie podczas niej Gigant z Redmond zapowiedział rozwiązanie Microsoft Places, umiejętność podsumowania plików z poziomu czatu 1:1 w Teams czy inteligentne podsumowania obejmujące więcej rodzajów spotkań – nawet tych, które nie były zaaranżowane. Oprócz tego, nie zabrakło nowinek ze świata Power BI czy kolejnych funkcji AI umożliwiających szybszą budowę aplikacji w ramach Power Apps. Wszystko To prezentujemy w ramach zwięzłego podsumowania, czyli w kolejnej odsłonie naszej serii „Co nowego w aplikacjach biznesowych Microsoft?”.

Nowości ogłoszone na Microsoft Ignite w Microsoft Teams

Zanim przejdziemy do nowości, które zaprezentowane zostały podczas wydarzenia Microsoft Ignite w Microsoft Teams, warto wspomnieć o rozwiązaniu, które w połączeniu z Teams oraz Microsoft 365 Copilot ma stanowić – jak to Microsoft określa – tzw. „AI-powered workplace”. Mowa o usłudze Microsoft Places, która ma wesprzeć organizacje w hybrydowym modelu pracy – takim, gdzie dni pracy stacjonarnej mieszają się z dniami pracy zdalnej. W połączeniu z Copilotem, Places zasugeruje na przykład, w które dni warto pracować zdalnie na podstawie danych z naszego kalendarza.

nowość w ms teams microsoft places
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

Dodatkowo, przy pomocy Copilota, Places pomogą w zarządzaniu salkami, w których mamy zarezerwowane spotkania. W przypadku konieczności dokonania zmiany podpowiedzą, która będzie najlepsza na czas naszego spotkania.

ms places nowość w teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

Warto wspomnieć, że Places pomagają już na etapie rezerwowania salki, uwzględniając jej kluczowe parametry takie jak lokalizacja, wyposażenie, pojemność.

m jest microsoft places
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

W przypadku popularnych “Teamsów”, Microsoft zapowiedział, że początkiem roku 2025 dostępna będzie – w ramach public preview – opcja podsumowań plików przy użyciu Copilota w ramach czatów. Często bywa tak, że nie mamy czasu spojrzeć na dokument, który został nam udostępniony – czy to plik Word, PowerPoint, czy PDF. Odpowiedzią na to są właśnie copilotowe podsumowania, dostępne również na urządzeniach mobilnych.

copilot podsumowanie plików
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

Kolejna nowość – już działająca – to nowy sposób wyświetlania czatów, kanałów i zespołów. Nowy widok jest mocno uproszczony, co ma ułatwić nam codzienną pracę. Dodatkowo umożliwia personalizację tego, co widzimy: możemy np. wyłączyć opcję „Discover”, dodawać czaty i kanały do Ulubionych, a jeśli jednak nowy sposób wyświetlania nam nie odpowiada, wrócić do poprzedniego z poziomu ustawień.

personalizacja widoków w MS teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

Pozostając przy widoku – zmieniony został również widok kalendarza Teams. Nawiązuje on obecnie mocno do tego, który jest nam znany z nowej wersji aplikacji Outlook. Nowości funkcjonalnych w Teams można wymienić znacznie więcej. Warto jednak zaznaczyć, że sporo z nich wymaga licencji Teams Premium. Natomiast, dobrze wspomnieć o dwóch, które prawdopodobnie będą dostępne w ramach standardowej licencji. Mowa o wielojęzykowej transkrypcji. Funkcja ta umożliwi użytkownikowi na wybranie swojego języka mówionego oraz języka, na jaki ma być on tłumaczony. Teams wspiera 51 języków „mówionych” i 31 translacji (translation languages). Opcja ma być dostępna początkiem 2025 roku.

transkrypcja wielojęzyczna w teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

Druga funkcja, która również ma się pojawić w podobnym czasie, to wymowa imienia. Sprawdzi się szczególnie w przypadku firm międzynarodowych. Po najechaniu na szczegóły danej osoby w Teams, przy jej imieniu wyświetli się symbol głośnika, po kliknięciu w który wybrzmi, jak należy poprawnie wypowiedzieć imię i nazwisko danej osoby.

wymowa imienia w teams
Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

Co nowego w Microsoft 365 Copilot?

Nowości nie ominęły również Copilota. Sporo z nich jest powiązanych z wcześniej wspomnianym Teamsem. Jedna z nich to analiza zawartości udostępnianej podczas spotkania. Gdy ktoś udostępnia ekran wystarczy napisać odpowiedni prompt, np. „Podsumuj treść dokumentu, który jest obecnie udostępniany”, po czym Copilot umieści w czacie spotkania jego podsumowanie. Funkcja ma być dostępna w ramach public preview początkiem 2025 roku.

Źródło: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2024 | Microsoft Community Hub

Microsoft lubi zmieniać nazwy. Copilot Prompt Gallery to obecnie nowa nazwa dla dobrze znanego Copilot Lab, w ramach którego dostępne są gotowe prompty do użycia. Wraz ze zmianą nazewnictwa pojawiły się również nowości funkcjonalne. Mowa o możliwości zapisywania promptów, aby można było ich użyć ponownie z poziomu czatu z Copilotem (BizChat) oraz udostępniania promptów z galerii innym.

Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | November 2024 | Microsoft Community Hub

Sporo usprawnień pojawiło się w najpopularniejszym edytorze tekstu, czyli Microsoft Word. Do tej pory, tworząc zapytanie, mogliśmy odwołać się do maksymalnie 3 plików. Od teraz jest to już 10 plików, które mogą być w różnym formacie (np. obraz, pdf, inny dokument Word, prezentacja PowerPoint). Dodatkowo, pojawiła się możliwość prostego generowania obrazów z poziomu czatu z Copilotem oraz – w przypadku Worda w przeglądarce – lepsze tworzenie treści na podstawie już gotowych dokumentów.

copilot w word
Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | November 2024 | Microsoft Community Hub

Poprawki w zakresie generowania grafik trafiły również do Copilota w PowerPoint. Microsoft głosi, że na podstawie prostego prompta typu „Stwórz grafikę …”, Copilot bez problemu poradzi sobie z jej wygenerowaniem. Podczas testów mieliśmy z tym dość duży problem i Copilot w PowerPoint nie chciał współpracować, niemniej miejmy nadzieję, że kolejne próby będą satysfakcjonujące.

copilot w powerpoint
Źródło: What’s new in Microsoft 365 Copilot | November 2024 | Microsoft Community Hub

Co słychać w Power BI?

Lubiana platforma klasy Business Intelligence również doczekała się licznych nowości – a raczej zapowiedzi, bo przeważają funkcje, które na obecną chwilę są dostępne jako preview. Wśród nich nie mogło zabraknąć tych dotyczących AI. Microsoft umieszcza swojego Copilota wszędzie i Power BI nie stanowi tutaj wyjątku. Tym razem Copilot jest dostępny w ramach aplikacji mobilnej Power BI, co oznacza, że użytkownik może użyć go do podsumowania raportu z poziomu swojego smartfona. Oczywiście, żeby nie było tak kolorowo – Microsoft zaznacza, że należy najpierw spełniać wymagania licencyjne dotyczące Copilota w Power BI, aby można było z niego w taki sposób korzystać – a to oznacza, że wymagana jest przestrzeń Microsoft Fabric minimum w wersji F64.

Źródło: Power BI November 2024 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Ostatnio wspominaliśmy o fragmentatorze List Slicer. W tym miesiącu Microsoft wprowadził kolejny nowy slicer – Text Slicer. Fragmentator tekstu umożliwia użytkownikom wprowadzenie określonego tekstu, który działa jak filtr i kieruje do wyznaczonego pola danych. Funkcjonalność (preview) ta jest szczególnie przydatna przy obsłudze dużych zbiorów danych, gdzie szybkie i precyzyjne filtrowanie jest niezbędne do sprawnej analizy i prezentacji danych.

Źródło: Power BI November 2024 Feature Summary | Microsoft Power BI Blog | Microsoft Power BI

Power Apps – listopadowe nowości

W przypadku innego przedstawiciela Power Platform – Power Apps – również znajdziemy masę nowości naładowanych Sztuczną Inteligencją. Pierwsza z nich była już dostępna od września 2024 w ramach tzw. early access i podobno doczekała się całkiem dobrego odbioru. W związku z tym, Microsoft zdecydował się wypuścić plan designera jako preview dla użytkowników. Funkcjonalność ta pozwala, na podstawie prompta, zainicjować proces budowy planu pod docelowe rozwiązanie IT. Można powiedzieć, że wychodzimy od problemu biznesowego, a następnie Copilot „prowadzi nas” poprzez kolejne etapy planowania. Warto poświęcić półtorej minuty na poniższy film.

Ponadto, posiadając licencję na Copilot Studio, twórcy rozwiązań Power Apps mogą łatwiej tworzyć agentów z poziomu istniejących aplikacji. Sprowadza się to do kilku kliknięć. Na etapie tworzenia Copilot Agents mamy podgląd do procesu – instrukcji, która jest sugerowana na podstawie konceptu aplikacji. Są to akcje, które tworzony agent będzie wykonywać. Możemy je pozostawić bądź edytować. Główny benefit to automatyzacja, a więc oszczędność czasu – przykładowo w przypadku aplikacji do zarządzania kosztami, gdzie musi wystąpić wstępna weryfikacja zgodności, kategoryzacja oraz przyjęcie bądź odrzucenie zgłoszenia – wszystko to może wykonać bot zamiast człowieka.

tworzenie aplikacji power apps z copilot
Źródło: Intelligent apps: Now created with a plan, optimized with agents, and scaled on a fully managed platform - Microsoft Power Platform Blog

Przekonaj się, jak zmiany i nowości, które Microsoft wprowadza w swoich usługach chmurowych, mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy oraz poprawić wygodę pracy użytkowników – wypełnij formularz u dołu strony i umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą!