Ankieta w kilka sekund dzięki Microsoft Forms - NAV24
« powrót do strony głównej

Ankieta w kilka sekund dzięki Microsoft Forms

Autor: Michał Stasiak / Data publikacji: 23.11.2017 / Data aktualizacji: 20.08.2021

Office 365 to chmurowa usługa, w ramach której mamy dostęp do wielu przydatnych programów. Są nimi dobrze znany Word, Excel, czy PowerPoint oraz „stricte” chmurowe aplikacje, takie jak SharePoint czy OneDrive dla firm. Do biznesowych wersji Office 365 dołącza również Microsoft Forms.

microsoft formsCo to jest Microsoft Forms?

Microsoft Forms to proste narzędzie do tworzenia ankiet, sond, formularzy, kwestionariuszy, quizów, czy testów i zbieranie z nich odpowiedzi. Każdemu z nich możemy nadać unikalny charakter poprzez ustawienie motywu w tle. Pierwotnie, aplikacja była przeznaczona do wykorzystania w sferze edukacyjnej (Office 365 dla edukacji), jednakże Microsoft zdecydował się na jej udostępnienie dla użytkowników komercyjnych. Informacja na ten temat znajduje się na roadmapie dla Office 365 (źródło). 

Tworzenie formularza i testu

Forms bardzo pomaga zaoszczędzić czas, ponieważ stworzenie formularza lub testu jest bardzo proste, intuicyjne i wymaga kilku kliknięć. Zakres możliwości tworzonych kwestionariuszy jest naprawdę szeroki, m.in.: 

– ustawianie określonych rodzajów odpowiedzi: jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, otwarte, ocena, data;
– dodawanie podtytułów, obrazów i video do pytań;
– oznaczanie pytań jako wymagane;
– rozgałęziona logika – wyświetlenie określonego pytania dla respondenta po wskazaniu przez niego konkretnej odpowiedzi;
– tworząc test można punktować odpowiedzi, aby potem wysłać wynik osobie, która go rozwiązała;
– dodawanie równań matematycznych w podtytułach (w przypadku tworzenia testu);
– ustawianie losowej kolejności pytań;

Sposoby udostępniania formularza i testu

Mając już przygotowany formularz lub test można go wysłać innym do wypełnienia. Istnieje na to wiele sposobów:

– może to być link dla każdej osoby lub tylko osób z twojej organizacji,
– kod QR,
– formularz może zostać osadzony na stronie sieci Web lub np. w Sway`u,
– można go wysłać poprzez wiadomość e-mail.

Po wypełnieniu i udzielenie odpowiedzi przez respondentów możemy je łatwo przeanalizować, np. pod kątem ilości osób ankietowanych, średniego czasu wypełniania formularza, czy średniej oceny danego pytania. Dodatkowo, Microsoft Forms pozwala na wydrukowanie podsumowania odpowiedzi lub utworzenie do niego linku, a nawet otwarcie i zapisanie wyników w programie Excel.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że aplikacja Microsoft Forms przyda się wielu firmom, a jej prosty interfejs pozwala na stworzenie ankiety lub quizu w bardzo krótkim czasie. Zebrane w ten sposób dane mogą stanowić inspirację do dalszych działań bądź ich zaniechanie. Ponadto, narzędzie można wykorzystać również do zupełnie prozaicznych celów.

Sprawdź Microsoft Forms w praktyce – skorzystaj z darmowej wersji Office 365 — KLIKNIJ TUTAJ

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni