Microsoft zmienia nazewnictwo swoich najbardziej popularnych pakietów biurowych. Po niemal dekadzie znany pakiet biurowy Office 365 przechodzi rebranding i zmienia się w Microsoft 365.

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego zdecydowano się na zmiany nazw dobrze znanych pakietów?
  • jak będą teraz nazywały się pakiety aplikacji i usług chmurowych dla firm?
  • od kiedy wchodzi w życie zmiana nazewnictwa?
  • czy oprócz innych nazw zmieni się coś więcej dla użytkowników?

Dlaczego Office 365 zmienia się w Microsoft 365?

Premiera Office 365 miała miejsce w 2011 roku. Na przestrzeni tego czasu zmienił się świat, zmienił się także Office 365, który mocno ewoluował. Współczesne środowisko pracy w coraz mniejszym stopniu ogranicza się tylko do jednego miejsca. Coraz większy nacisk kładzie się na mobilność i możliwość pracy zdalnej. W związku z tym niezwykle istotne jest zapewnienie narzędzi do efektywnej i bezpiecznej pracy z dowolnego miejsca na świecie. Usługi chmurowe i funkcje związane z bezpieczeństwem danych są odpowiedzią na współczesne potrzeby wielu przedsiębiorców. Microsoft zdecydował się więc uporządkować nazewnictwo i dostosować zestawienie do obecnych wymagań biznesowych. Podjął zatem decyzję o rebrandingu Office 365 na Microsoft 365.

Różnice między Office 365 a Microsoft 365

Poniżej znajduje się graficzne zestawienie starych i nowych nazw pakietów dla firm.

Zestawienie zmian w nazewnictwie pakietów aplikacji i usług chmurowych dla firm
Zestawienie zmian w nazewnictwie pakietów aplikacji i usług chmurowych dla firm

Trzy główne pakiety Microsoft 365 dla firm to BasicStandard i Premium. Stawkę otwiera Basic oparty na usługach i aplikacjach chmurowych (Exchange Online, SharePoint, Teams, OneDrive i internetowe wersje klasycznych aplikacji). W środku znajduje się Standard, który zawiera dodatkowo klasyczne aplikacje instalowane na urządzeniach (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access i Publisher). Najwyższy zestaw Premium oprócz aplikacji i usług wchodzących w skład wcześniej wymienionych pakietów, posiada ponadto zaawansowane funkcje ochrony danych i zarządzania urządzeniami oraz aktualizację do Windows 10 Pro. Pakiet z klasycznymi aplikacjami instalowanymi na urządzeniach i OneDrive jest nadal dostępny jako Aplikacje Microsoft 365 dla firm, ale da się zauważyć, że jest już z boku głównej oferty.

Nazwy pakietów biurowych Office 365 dla dużych przedsiębiorstw, czyli Enterprise: E1, E3 i E5 pozostaną póki co bez zmian. Zmieniła się tylko nazwa Office 365 ProPlus, który nazywa się teraz Aplikacje Microsoft 365 dla przedsiębiorstw.

Kiedy nowe nazwy pakietów wejdą w życie?

Zmiany wchodzą w życie od 21 kwietnia 2020 r. Nazwy zostaną automatycznie zaktualizowane w Centrum Administracyjnym Microsoft 365. Wszystkie usługi, aplikacje i funkcje, z których korzystają Klienci w zakupionych pakietach pozostają bez zmian. Również cena pozostanie na tym samym poziomie. W praktyce musimy więc tylko przyzwyczaić się do nowego nazewnictwa dobrze znanych pakietów.