Wyszukiwanie konkretnych kontaktów, konwersacji oraz plików, które bywają rozproszone w różnych miejscach i narzędziach, to działania, które są największymi zabójcami produktywności i skutecznie mogą marnować nasz codzienny czas w pracy. A gdyby tak mieć jedno, wspólne miejsce, z poziomu którego mielibyśmy od razu dostęp do wszystkich wspomnianych rzeczy? Odpowiedzią Microsoft na tę potrzebę jest aplikacja Microsoft Teams.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest Microsoft Teams;
  • jak wygląda sytuacja ze Skype dla firm;
  • z czego składa się Microsoft Teams;
  • jak zacząć pracę z Teams.

W obecnych czasach stworzenie przyjaznego miejsca pracy jest jednym z wyzwań stojących przed pracodawcami. Zadowolony pracownik to dobry pracownik, który wykonuje swoją pracę efektywnie i z satysfakcją. Dodatkowo, w dobie Internetu, mnóstwo osób pracuje zdalnie, z różnych miejsc na świecie. Z pomocą przychodzi tutaj Microsoft propagując ideę „modern workplace”. Gigant z Redmond nie pozostaje gołosłowny w swoich przekonaniach – w jego portfolio odnajdziemy wiele rozwiązań zwiększających produktywność i wygodę pracy. Jednym z nich jest właśnie usługa Microsoft Teams.

Co to jest Microsoft Teams?

Mimo, że Microsoft Teams nie jest nowym rozwiązaniem – został uruchomiony w marcu 2017 roku – to jego zdefiniowanie jest problematyczne. Według jednych jest to tylko aplikacja do czatu, inni zaś traktują Teams jako nowszą, ulepszoną wersję Skype dla firm. W jednej z rozmów z inwestorami, CEO Microsoft – Satya Nadella – stwierdził na temat Teams, że „… Unlike any other time other than Windows, we’ve not had this platform effect … it’s the communications tool, it’s the collaboration tool, it’s the line of business tool for meetings as well as business process”.

W oparciu o te słowa należy stwierdzić, że Microsoft Teams to znacznie więcej niż tylko zwykły komunikator. Teams to tak na prawdę platforma/ przestrzeń/ obszar roboczy, który bazuje na czacie. Z poziomu Teams użytkownik może m.in. prowadzić konwersacje i videospotkania, udostępniać pliki czy też wykorzystać aplikację do prowadzenia w niej projektów. Każda rozmowa oraz dokumenty, którymi wymieniają się członkowie zespołu w Microsoft Teams, są zapisywane w chmurze. Co więcej, jeśli są to pliki typu Word, Excel czy PowerPoint – Teams umożliwia ich edycję, bez konieczności przełączania się do którejkolwiek z wymienionych. Jedną z najważniejszych zalet usługi jest jej integracja. Za pomocą aplikacji, botów czy łączników możliwe jest chociażby otrzymywanie powiadomień ze znanych portali społecznościowych.

Aplikacje, które możemy dodać do Microsoft Teams

Z rozwiązania można korzystać za pośrednictwem przeglądarkiaplikacji klienckiej (Windows Client, macOS; Microsoft zapowiedział również, że pracuje nad dostosowaniem Teams pod klienta Linux) czy aplikacji mobilnej (Android, iOS). Co ważne – Microsoft Teams jest następcą Skype dla firm, z którego Microsoft zdecydował się zrezygnować. Będąc przy Skype dla firm…

Microsoft Teams a Skype dla firm – jaka przyszłość czeka popularny komunikator?

Microsoft Teams jest określany jako „hub” do współpracy – w ramach jednej usługi otrzymujemy m.in. czat, dostęp do kontaktów i kalendarza, rozmowy głosowe czy też video z możliwością udostępniania ekranu. Tym samym – świetnie pokrywa funkcjonalność Skype dla firm, a nawet wzbogaca ją o dodatkowe funkcje. Tego typu „zagranie” ze strony Microsoft`u ma na celu nakłonienie obecnych użytkowników do „przesiadki” ze Skype dla firm na Teams, gdyż ten pierwszy zostanie definitywnie wycofany z dniem 31 lipca 2021. Co więcej, już od pewnego czasu nie jest możliwy zakup Skype dla firm jako samodzielnej aplikacji (standalone). Od 1 września 2019 dla wszystkich nowych użytkowników Office 365 czy Microsoft 365 (nowych tenantów/ dzierżaw) domyślnym rozwiązaniem jest Teams – i nie da się tego zmienić.

ms teams skype
Microsoft Teams to “następca” Skype dla firm Źródło: https://bit.ly/31hMJHa

Co w przypadku np. dzierżaw Office 365, które zostały założone przed wrześniem 2019? Użytkownicy mogą nadal korzystać ze Skype dla firm do 31 lipca 2021 roku. Co więcej, jeżeli w organizacji pojawi się potrzeba zakupu dodatkowej licencji dla nowego użytkownika, np. Office 365 Business Premium, to tenże użytkownik będzie mógł korzystać ze Skype dla firm do daty jego wycofania. Innymi opcjami dla wspomnianych dzierżaw są równoległe korzystanie z obu rozwiązań – Skype i Teams – bądź, jeśli organizacja jest na to gotowa – administrator może zadecydować o wcześniejszej „przesiadce” na Microsoft Teams.

Aktywności

Ikonka dzwonka, która została przyporządkowana do elementu „Aktywności”, nie została wybrana przypadkowo. To właśnie w tym miejscu wyświetlają się wszystkie powiadomienia oraz wzmianki na nasz temat. Ktoś dodał reakcję do twojego wpisu bądź wspomniał o Tobie w konwersacji? – te informacje znajdziemy właśnie klikając w dzwonek.