Koncepcja miejsca pracy ulega zmianie. Dawniej skupialiśmy się na powtarzalnych działaniach czy też staraliśmy się tak zorganizować nasze biuro, aby wszyscy pracownicy byli w jednym pomieszczeniu, tłumacząc to efektywniejszą współpracą. Czasy się jednak zmieniły, a dzięki postępowi technologicznemu jesteśmy w stanie na nowo zdefiniować nowoczesne miejsce pracy – „modern workplace”. Z pomocą przychodzi nam również Microsoft oraz jedno z jego rozwiązań – Microsoft 365.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest Microsoft 365;
  • jakie plany przeznaczone są dla firm oraz co one zawierają;
  • koniec wsparcia Windows 7 – jak Microsoft 365 może rozwiązać ten problem?

Wielopokoleniowość pracowników, możliwości automatyzacyjne prostych i czasochłonnych codziennych działań, chęć pracy zdalnej z wykorzystaniem prywatnych urządzeń, elastyczne godziny pracy, trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych osób – to tylko niektóre czynniki, które zmuszają pracodawców do pochylenia się nad konceptem „modern workplace”, a nie traktowaniem go jako kolejny „buzzword”. Przemodelowanie organizacji oraz jej kultury jest ogromnym wyzwaniem, przed którym stoją właściciele firm. Pomocna jednak okazuje się tutaj technologia pozwalająca sprostać wyżej wymienionym wyzwaniom. Co więcej, nie nadwyręża ona „portfela” pracodawcy. Za przykład może tutaj służyć Microsoft 365.

Co to jest Microsoft 365?

Microsoft 365 to kompletne rozwiązanie dostarczane za pośrednictwem chmury, które zwiększa produktywność pracowników dzięki narzędziom stworzonym do pracy zespołowej, ale dostosowanym do indywidualnego stylu pracy każdego. W jego skład wchodzą takie narzędzia jak Office 365, Windows 10 oraz Enterprise Mobility + Security. Przypisując licencję pracownikowi, otrzymuje on kompleksowy zestaw narzędzi poprawiających wydajność, bezpieczeństwo i ułatwiających zarządzanie urządzeniami.

Microsoft 365 może okazać się „zbawienny” m.in. dla firm, w których występuje zjawisko fragmentacji aplikacji i usług. Często bywa tak, że korzystają one ze starszych rozwiązań pochodzących od różnych dostawców – usługi pocztowe są dostarczane przez jednego usługodawcę, magazyn na pliki od drugiego, komunikator zespołowy od kolejnego. Można by tak wymieniać. W ten sposób nasze dane są rozproszone i nie sposób ich zabezpieczyć oraz łatwo nimi zarządzać. Wybierając wspomniane rozwiązanie większość niezbędnych narzędzi mamy w ramach jednej platformy, która oferuje również ochronę i bezpieczeństwo.

Microsoft 365 w skrócie

Dodatkową zaletą są funkcje bezpieczeństwa oraz ułatwiające zarządzanie urządzeniami pracowników. Microsoft 365 zawiera usługę Intune, która jest przeznaczona do zarządzania stacjami roboczymi, tworzenia zasad i kontrolowania tego, co pracownicy mogą robić na firmowych jak również prywatnych urządzeniach. Intune może ograniczyć wyciek danych, przechowując dane w obszarach chronionych. Za przykład mogą tutaj służyć takie działania jak powstrzymywanie użytkownika przed kopiowaniem i wklejaniem danych między aplikacjami bądź pobieraniem pliku na niezaufany komputer. Urządzenia można szyfrować, a dane i wiadomości e-mail można zdalnie wyczyścić, jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione.

Kluczowym czynnikiem Microsoft 365 jest fakt, że jako rozwiązanie cloud jest zawsze aktualne. Dzięki temu, niwelujemy problemy związane z przestarzałym oprogramowaniem Office, nieaktualnym systemem operacyjnym czy przestarzałymi metodami zabezpieczeń. Wraz z pojawieniem się nowych aktualizacji są one automatycznie implementowane.

Licencjonowanie i dostępne plany

Zasadniczo, Microsoft 365, przeznaczony dla firm, to trzy plany – Business, E3 oraz E5. Wiedza w zakresie planów Office 365 zdecydowanie ułatwia poruszanie się między planami oraz determinuje niektóre zasady ich wykorzystania. Przykładowo – Office 365 Business Premium przeznaczony jest maksymalnie dla 300 użytkowników w organizacji. Tym samym, Microsoft 365 Business, który go zawiera, również ma to ograniczenie. Co wchodzi w skład poszczególnych planów przedstawia poniższa tabelka:

Microsoft 365 BusinessMicrosoft 365 E3Microsoft 365 E5
Office 365 Business PremiumOffice 365 E3Office 365 E5
Windows 10 ProWindows 10 Enterprise E3Windows 10 Enterprise E5
Enterprise Mobility + Security (Intune, Azure AD)Enterprise Mobility + Security E3Enterprise Mobility + Security E5
Części składowe poszczególnych pakietów Microsoft 365

Microsoft 365 Business

Najtańszym planem jest wersja Business, którego cena kształtuje się na poziomie 16,9 EUR za użytkownika/ miesiąc. Z racji tego, że zawiera on Office 365 Business Premium, posiada on jego funkcjonalności oraz limit do 300 użytkowników w organizacji. Licencja Windows 10 dotyczy wersji Windows 10 Pro, w ramach której otrzymuje również Windows Defender czy Windows AutoPilot. Natomiast, z zakresu Enterprise Mobility + Security odnajdziemy tutaj m.in.:

  • Azure Active Directory – zarządzanie i ochrona tożsamościami,
  • Microsoft Intune – zarządzanie urządzeniami firmowymi jak i tymi przynoszonymi do pracy przez pracowników (mowa tutaj o modelu Bring-Your-Own-Device – BYOD).

Microsoft 365 E3

Drugim planem jest E3, którego komponentami są Office 365 E3, Enterprise Mobility + Security E3 oraz Windows 10 Enterprise E3. Nie posiada on limitu użytkowników. W zasadzie pokrywa on funkcjonalność niższego planu, przy czym posiada kilka innych przydatnych rozwiązań. Stąd też jego ciut wyższa cena kształtująca się na poziomie ok. 31,5 EUR za użytkownika/ miesiąc. W zakresie innych rozwiązań – mowa tutaj o usługach w ramach Windows 10 Enterprise E3 takich jak Windows Hello, Credential Guard, Device Guard, App Locker, Enterprise Data Protection, Windows Defender Antivirus. W obszarze EMS tyczy się to wyższych planów usług, które były już w Microsoft 365 Business + m.in. Azure Information Protection.

Microsoft 365 E5

„Najmocniejszym” planem jest E5, którego cena to 54,7 EUR za użytkownika/ miesiąc. Tak jak wcześniejszy – nie posiada on limitu użytkowników, a wersje komponentów, wchodzących w jego skład, nawiązują stricte do jego nazwy. Są to Office 365 E5 (więcej na temat jego funkcjonalności w artykule porównanie planów Office 365 dla przedsiębiorstw), Windows 10 Enterprise E5 oraz Enterprise Mobility + Security E5. Microsoft 365 E5 pokrywa funkcjonalność E3 – posiada te same rozwiązania bądź występują one w wyższych planach. Z „nowości” można tutaj wyróżnić:

  • Microsoft Defender Advanced Threat Protection,
  • Azure AD Premium (P2),
  • Azure Information Protection Premium (P2).

Koniec wsparcia Windows 7 – Microsoft 365 “na ratunek”

14 stycznia 2020 roku kończy się okres wsparcia technicznego dla Windows 7 (Service Pack 1). Tym samym, po tej dacie wspomniany system operacyjny w dowolnej edycji Home/ Pro/ Enterprise nie otrzyma już żadnych aktualizacji bezpieczeństwa – w każdym razie nie za darmo. Dodatkowo, jeżeli w parze z Windows 7 posiadamy Office 2010 (wg Microsoft jest to ponad połowa firm MŚP na całym świecie) to jego okres wsparcia również ubiega w 2020 roku, a dokładniej 13 października 2020. Jeżeli jakimś cudem znaleźliśmy się w tych 50% to warto zastanowić się nad rozwiązaniem Microsoft 365.

Każda licencja subskrypcyjna Microsoft 365, tj. Business, E3 i E5, zawiera w sobie prawa aktualizacji do Windows 10 z wersji Windows 7, 8 oraz 8.1. Co więcej – wspomniane rozwiązanie zawiera w sobie Office 365. W związku z tym, decydując się na to narzędzie rozwiązujemy od razu kwestię kończącego się wsparcia Windows 7 oraz Office 2010. Nie wspominając o kilkudziesięciu innych technologiach wspierających ochronę danych firmowych i zarządzanie urządzeniami, które są w nim zawarte. A że platforma jest cały czas rozwijana i na bieżąco otrzymuje nowe update`y – nie musimy się martwić o kolejne potencjalne migracje w przyszłości.

Modern Workplace według Microsoft

W sieci znajdziemy wiele definicji koncepcji „modern workplace”. Można jednak stwierdzić, że podstawowym wyznacznikiem nowoczesnego miejsca pracy jest technologia, która pozwala na zwiększenie wydajności, poprawę współpracy zespołowej, minimalizację niezadowolenia bądź konfliktów między pracownikami, umożliwienie im pracy zdalnej oraz zmniejszenie czasochłonnych działań operacyjnych poprzez ich automatyzację. W „modern workplace” idealnie wpisuje się Microsoft 365 łączący w sobie funkcje Office 365 (współpraca zespołowa), Enterprise Mobility + Security (bezpieczeństwo i zarządzanie urządzeniami) oraz zawierający Windows 10 jako tzw. licencję typu upgrade. Szczególnie ten ostatni komponent powinien zainteresować firmy, które wciąż korzystają z systemu operacyjnego Windows 95, gdyż Microsoft kończy go wspierać wraz z początkiem 2020 roku.