BCtips - Dostosuj Business Central do własnych potrzeb - NAV24
« powrót do strony głównej

BCtips – Dostosuj Business Central do własnych potrzeb

Autor: Michał Stasiak / Data publikacji: 29.09.2022 / Data aktualizacji: 29.09.2022

Dynamics 365 Business Central agreguje wiele danych i informacji na temat Twojej firmy. Aby ułatwić sobie pracę w systemie, warto skorzystać z opcji personalizacji systemu w chmurze.  

W kolejnej części naszej serii BCtips skupimy się na personalizacji. Opcje z nią związane pozwalają m.in. na ukrycie/odkrycie pewnych informacji w systemie, dodanie nowych kolumn do list czy chociażby przenoszenie/ przesuwanie konkretnych pól do innych sekcji. Dzięki temu możesz zdecydować np. jakie kolumny będą wyświetlane w listach w systemie, a tym samym, jaki będzie ich ostateczny kształt. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej pracuje się w rozwiązaniach, które są dostosowane do naszych preferencji. Co zatem możesz spersonalizować? W zasadzie większość stron w systemie ERP Business Central, w tym stronę główną, kartoteki czy listy.

Strona Główna

Będąc na stronie głównej w systemie, kliknij w symbol zębatki w prawym górnym roku, a następnie „Personalizuj”.

Strona główna personalizacja

Spowoduje to wyświetlenie paska z opcjami u góry ekranu – klikając „Więcej” możesz go rozwinąć, „Mniej”, możesz go zwinąć. Oprócz tego, przesuwając myszką po poszczególnych elementach strony głównej, możesz zaobserwować, że podświetlają się one, a więc mają możliwości personalizacji. W tym celu najedź np. na nagłówek (ten największy baner na stronie głównej), po czym kliknij lewym przyciskiem myszy na czerwony trójkąt, który się pojawi – wyświetli to dostępne opcje. Wybierz „Ukryj”.

Strona glowna personalizacja2

Jak widzisz, sekcja została oznaczona w sposób, który oznacza się elementy ukryte – są one widoczne w trybie personalizacji.

Strona glowna personalizacja3

Klikając „Gotowe” możesz wrócić do pracy. Zwróć uwagę, że po wyjściu z trybu personalizacji, nagłówek nie jest już widoczny.

Strona glowna personalizacja4

W przypadku strony głównej możesz również ukrywać przyciski akcji, przenosić je oraz całe sekcje, a także poszczególne kafelki w ich obrębie.

Lista zapasów

W przypadku list np. zapasów, tryb personalizacji uruchamia się w analogiczny sposób. Jego działanie jest również takie samo, tzn. wystarczy najechać na interesujący nas obszar/ pole i wybrać konkretną opcję.

Zapasy personalizacja

Jednak tutaj możesz zdecydowanie bardziej zmodyfikować widoczną listę. Przykładowo, możesz zmieniać kolejność poszczególnych kolumn, ukrywać je czy też ustawić okienko blokowania za kolumnami, które chcesz, aby były dla Ciebie zawsze widoczne.

Zapasy personalizacja2

Co więcej, listę możesz wzbogacić o dodatkowe kolumny poprzez opcję „+Pole”. Po jej kliknięciu wysunie się boczny pasek z dostępnymi polami. Chcąc dodać któreś do listy (w naszym przypadku jest to pole „Typ”), po prostu przeciągnij je i upuść w interesującym Cię miejscu (między kolumnami).

Zapasy personalizacja3 Po naniesionych zmianach kliknij w czerwony przycisk „Gotowe” – jak widzisz, dodane uprzednio pole znajduje się na liście zapasów.

Zapasy personalizacja4

Kartoteki 

W zakresie kartotek personalizacja działa tak samo, aczkolwiek masz kilka dodatkowych opcji. Kartoteka zbudowana jest z tzw. skróconych kart, które możesz zwijać i rozwijać poprzez opcję „Pokaż mniej” oraz „Pokaż więcej”. Uruchamiając personalizację w kartotece, masz możliwość, m.in. wybrania pól, które mają być zawsze widoczne („Pokaż, gdy zwinięte”) oraz ich częściowego ukrycia („Pokaż w obszarze „Pokaż więcej”).

Kartoteka personalizacja

Czasami ilość danych może przytłaczać – nie marnuj czasu, spraw, aby Twoja codzienna praca była jak najwygodniejsza poprzez personalizację systemu Business Central.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych wpisów z serii BCtips, a w przypadku pytań napisz do nas korzystając z formularza poniżej.

Stay tuned!

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni