Power BI - analiza biznesowa według Microsoft - NAV24
« powrót do strony głównej

Power BI – analiza biznesowa według Microsoft

Autor: Michał Stasiak / Data publikacji: 02.10.2017 / Data aktualizacji: 03.11.2021

Coraz więcej polskich firm deklaruje, że chce się rozwijać w kierunku Big Data. Nic dziwnego – dzięki właściwemu wykorzystaniu danych, firma może szybko reagować na zmiany i podejmować słuszne decyzje biznesowe. Odpowiednia analiza pomaga także lepiej zrozumieć oczekiwania klientów i podnieść poziom ich obsługi. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się więc narzędzia Business Inteligence, umożliwiające łatwą analizę i prezentację danych w przystępny sposób. Microsoft doskonale rozpoznał ten trend i dołączył do swojego portfolio oprogramowanie do analityki biznesowej Power BI.

Co to jest Power BI?

Microsoft Power BI to bezpłatna, samodzielna usługa cloud computing, która zapewnia nietechnicznym użytkownikom narzędzia do Power BI - analiza danychgromadzenia, analizowania, wizualizacji i udostępniania danych. Interfejs użytkownika jest intuicyjny zwłaszcza dla tych, którzy znają program Excel i są głęboko zintegrowani z innymi produktami firmy Microsoft. Oprogramowanie jest niezwykle uniwersalnym narzędziem, służącym do zaawansowanej analizy biznesowej, pozwalającym na przetwarzanie, wizualizację danych oraz ich udostępnianie w formie gotowych raportów. Aplikacja powstała także z myślą o analitykach – łączy w sobie interaktywne wizualizacje z funkcjami zapytań (Power View i Power Query) oraz możliwość modelowania danych (Power Pivot). To zaawansowane i jednocześnie intuicyjne oprogramowanie do analityki biznesowej. Power BI umożliwia importowanie danych z różnych źródeł, aby następnie je połączyć i stworzyć miarodajny raport. Architektura systemu Power BI to:

 • aplikacja desktopowa Power BI Desktop;
 • aplikacja chmurowa, która koncentruje się wokół witryny powerbi.com;
 • aplikacja mobilna dostępna na urządzenia z systemem Windows, iOS i Android.

Aplikacja desktopowa

Wersja desktopowa to aplikacja instalowana na komputerze klienckim. Program daje możliwość na zaimportowanie danych z wielu źródeł – mogą to być np. bazy danych i pliki lub źródła online. Co więcej, narzędzie daje możliwość tworzenia relacji (również sam je odnajduje i tworzy) oraz zarządzanie nimi. Dzięki temu, można w łatwy sposób utworzyć własne kalkulacje, mierniki czy też skategoryzować dane. Istnieje również opcja tworzenia raportów.  Narzędzie pozwala na przygotowanie efektownych wizualizacji oraz interaktywnych wykresów. Ponadto, wyniki pracy można zapisać w pliku .pbix, a następnie wysłać mailem do innej osoby, posiadającej Power BI Desktop. Natomiast, do zarządzania uprawnieniami oraz lepszego udostępniania raportów innym służy chmurowa wersja Power BI.

Power BI w chmurze

Lokalizacja narzędzia w chmurze pozwala na współpracę i udostępnianie. Dodatkowo, w dużym stopniu ułatwia to wdrożenie BI w organizacji. Aplikacja desktopowa i chmurowa współgrają ze sobą. Przygotowanie danych i stworzenie wizualizacji możemy wykonać w programie zainstalowanym lokalnie (nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić również w aplikacji online) i następnie opublikować wyniki naszej pracy w chmurze i nadać innym do nich dostęp.

Usługa mobilna

Istnieje również możliwość pobrania aplikacji mobilnej, która, łącząc się z Power BI, umożliwia analizę danych z poziomu urządzenia mobilnego. Przy pomocy narzędzia mobilnego nie mamy opcji tworzenia raportów – możemy jednak je przeglądać w odpowiedniej formie.

Zobacz przykładowe źródła danych Power BI na naszym kanale YouTube:

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat praktycznych korzyści z drożenia oprogramowania do analityki biznesowej Power BI? Zapoznaj się także z artykułem: Jak Power BI może pomóc Ci w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych?

Skontaktuj się z nami


  *pole wymagane


  Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP - Dynamics 365 Business Central? A może interesuje Cię pakiet Microsoft 365 albo nasze rozwiązania Power Apps i Power BI? Potrzebujesz bezpłatnej konsultacji?

  Zostaw swoje dane,
  oddzwonimy do Ciebie.

  Zaufali nam

  Partnerzy technologiczni