Powrót do strony głównej

Power BI – analiza biznesowa według Microsoft

Power BI – analiza biznesowa według Microsoft

Power BiCoraz więcej polskich firm deklaruje, że chce się rozwijać w kierunku Big Data. Nic dziwnego – dzięki właściwemu wykorzystaniu danych, firma może szybko reagować na zmiany i podejmować słuszne decyzje biznesowe. Odpowiednia analiza pomaga także lepiej zrozumieć oczekiwania klientów i podnieść poziom ich obsługi. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się więc narzędzia Business Inteligence, umożliwiające łatwą analizę i prezentację danych w przystępny sposób. Microsoft doskonale rozpoznał ten trend i dołączył do swojego portfolio aplikację Power BI.

 

Co to jest Power BI? 
Microsoft Power BI to bezpłatna, samodzielna usługa cloud computing, która zapewnia nietechnicznym użytkownikom narzędzia do gromadzenia, analizowania, wizualizacji i udostępniania danych. Interfejs użytkownika jest intuicyjny zwłaszcza dla tych, którzy znają program Excel i są głęboko zintegrowani z innymi produktami firmy Microsoft. Oprogramowanie jest niezwykle uniwersalnym narzędziem, służącym do zaawansowanej analizy biznesowej, pozwalającym na przetwarzanie, wizualizację danych oraz ich udostępnianie w formie gotowych raportów. Aplikacja powstała także z myślą o analitykach – łączy w sobie interaktywne wizualizacje z funkcjami zapytań (Power View i Power Query) oraz możliwość modelowania danych (Power Pivot). Power BI umożliwia importowanie danych z różnych źródeł, aby następnie je połączyć i stworzyć miarodajny raport. Architektura systemu Power BI to: Power BI
  • – Aplikacja desktopowa Power BI Desktop. 
  • – Aplikacja chmurowa, która koncentruje się wokół witryny powerbi.com. 
  • – Aplikacja mobilna dostępna na urządzenia z systemem Windows, iOS i Android.
  •  
Aplikacja desktopowa 
Wersja desktopowa to aplikacja instalowana na komputerze klienckim. Program daje możliwość na zaimportowanie danych z wielu źródeł – mogą to być np. bazy danych i pliki lub źródła online. Co więcej, narzędzie daje możliwość tworzenia relacji (również sam je odnajduje i tworzy) oraz zarządzanie nimi. Dzięki temu, można w łatwy sposób utworzyć własne kalkulacje, mierniki czy też skategoryzować dane. Istnieje również opcja tworzenia raportów.  Narzędzie pozwala na przygotowanie efektownych wizualizacji oraz interaktywnych wykresów. Ponadto, wyniki pracy można zapisać w pliku .pbix, a następnie wysłać mailem do innej osoby, posiadającej Power BI Desktop. Natomiast, do zarządzania uprawnieniami oraz lepszego udostępniania raportów innym służy chmurowa wersja Power BI.
 
Power BI w chmurze 
Lokalizacja narzędzia w chmurze pozwala na współpracę i udostępnianie. Dodatkowo, w dużym stopniu ułatwia to wdrożenie BI w organizacji. Aplikacja desktopowa i chmurowa współgrają ze sobą. Przygotowanie danych i stworzenie wizualizacji możemy wykonać w programie zainstalowanym lokalnie (nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić również w aplikacji online) i następnie opublikować wyniki naszej pracy w chmurze i nadać innym do nich dostęp.
 
Usługa mobilna 
Istnieje również możliwość pobrania aplikacji mobilnej, która, łącząc się z Power BI, umożliwia analizę danych z poziomu urządzenia mobilnego. Przy pomocy narzędzia mobilnego nie mamy opcji tworzenia raportów – możemy jednak je przeglądać w odpowiedniej formie. 

Więcej na temat możliwości aplikacji Power BI na naszym kanale Youtube:

 

Microsoft Office 365